Членови на тимот на Бајден преговарале со претставник на Иран додека Трамп бил се уште претседател

Поврзано

САД ja прогласи Кина за зakaна за националната безбедност на САД, a Русија за главен дeстабилизатор на меѓународната сцена

Соединетите држави ги прогласија Русија и Кина за главни закани, при што Кина е идентификувана како главен потенцијален противник...

Boзнeмирувачко видео: Пет студенти зaгинaa откако се cpyши ограда на факултет во Боливија

Најмалку пет студенти загинаа во Боливија кога паднаа од четвртиот кат од зградата на Универзитетот „Ел Алто“ во град...

Запленети повеќе стотици ампули лaжни вакцини против ковид-19 во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека...
- Advertisement -

Членовите на тимот на новиот американски претседател Џо Бајден преговарале за нуклеарен договор со Иран додека мандатот на Доналд Трамп сè уште бил на сила. Тајни преговори со гневниот американски непријател биле водени во Њујорк.

Преговорите помеѓу тимот на Бајден и претставникот на Иран траат веќе три недели, објави француски „Фигаро“, повикувајќи се на неименувани извори блиски до „круговите на моќ во Техеран“.

„Во Њујорк се одржаа разговори меѓу Маџит Тахт Раванчи, иранскиот претставник во Обединетите нации и членови на тимот на Бајден. Наскоро ќе дознаеме дали биле успешни “, изјави изворот на„ Фигаро “.
Францускиот весник наведува дека големите европски земји, како што се Франција, Велика Британија и Германија, не биле запознати со тие разговори.

Администрацијата на Трамп имаше многу напнати односи со Иран, а иранскиот претседател Хасан Рохани, на денот на инаугурацијата на Бајден, го повика новиот американски претседател да ги врати САД во нуклеарен договор. Техеран изрази подготвеност „целосно да ги почитува одредбите од договорот доколку администрацијата на Бајден е подготвена за истото и ако е подготвена да се врати на него, без поставување нови услови“.

САД се повлекоа од тој договор во 2018 година, а Иран потоа им даде на западните земји една година да создадат трговски механизми со цел да ги избегнат американските санкции. Бидејќи тоа не успеа, Техеран објави дека се откажува од некои одредби од договорот, но дека нема намера да развива нуклеарно оружје. Исто така, Иран изјави дека е подготвен да се врати на договорот кога и САД ќе го сторат истото.

Нуклеарниот договор беше потпишан во 2015 година од Иран, САД, Русија, Кина, Велика Британија, Франција, Германија и Европската унија. Тој предвиде укинување на санкциите за Иран во замена за обврската на Техеран да ја намали својата нуклеарна програма и да се посвети на развој на нуклеарно оружје.

Latest News

Тасева: Високата kopyпција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа...

More Articles Like This