ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА Е И БЕЗБЕДНОСЕН ПРОБЛЕМ: Платформата создаде многу негативна амтосфера

Поврзано

Николоски: Заев ќе изгyби и во ИЕ 4 и во неговата Струмица, затоа што само ги лaже граѓаните

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија...

Николоски: СДСМ работи со и за зeлената мафија, наместо за народот

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, носител на листата на кандидати за пратеници од ИЕ 4, вечерва гостуваше на телевизија...

Здравството на колена: Во кичевката болница ниту еден инфeктолог, додека Филипче се шета во Охрид

Болницата во Кичево со години се соочува со разни проблеми. Во последно време е забележан дефицит на медицински персонал....

Навистина таа така наречена Тиранска платформа ни донесе многу негативна атмосфера, донесе вознемиреност кај населението и донесе страв не само кај нашите луѓе , туку и многу од нашата дијаспора секој ден се јавуваат во кабинетот и секој ден имаме дописи од наши организации во светот, од наши пријатели имаме совети како да постапуваме и оваа Тиранска платформа и донесе голема штета на Албанија, истакна Ѓорге Иванов претседателот на Република Македонија во емисијата „само вистина“ на канал 5 телевизија.
ivanov1-1-640x362

-Не знаете што се има поминато премиерот на Албанија кој еден ден треба да каже кој се дошол кај него и му кажал за тоа што го направил, не е наивно во негов кабинет да дојдат лидери од друга држава за да можат да создадат нешто за основа за влада во друга држава. Истото се однесува и на претседателот на Косово бидејќи и тој со изјавите придонесуваше за таа атмосфера и сега гледаме ако имаме предвид дека уште во месец февруари на министерскиот совет на ЕУ е разгледувано прашањето за така наречената Тиранска Платформа и тие информации излегоа во јавноста и тоа се знаеше дека не е само политички проблем туку и безбедносен проблем затоа што и други држави реагираат што можат да бидат последици од таквиот начин на водење политика, вели Иванов.

Тој потенцираше дека тие прашања од Тиранската платформа излегуваат од рамките од уставниот поредок.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести