„ТИРАНСКАТА ПЛАТФОРМА“ СЕ СПРОВЕДУВА СО ПОЛНА ПАРЕА: Еди Рама најави укинување на границата и со Македонија, по онаа со Косово!

Поврзано

ДОЗВОЛЕНИ СЕ СОБИРИ, СВАДБИ, КОНЦЕРТИ: Србија ги укинува сите забрани за собирање и движење

Србија ги укинува сите забрани за собирање и движење. Кризниот штаб донесе одлука денес да овозможи во иднина собирање...

ГИ ЗACТРЕЛАЛ РОДИТЕЛИТЕ: Семејна тpaгедија во Дубровник, полицијата трага по 37 годишниот син на нacтраданите

Десетици полицајци го блokираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си...

НА ПРАГОТ ОД ЛЕТОТО: 70 см снег наврна во Словенија

Во Словенија, кај Кредарица, тамошната највисоко позиционирана метеоролошка станица, денеска се измерени 70 сантиметри снег. Кредарица се наоѓа на 2.514...

Албанскиот премиер, Еди Рама во својата новогодишна порака рече дека отварањето на границите со Косово е само почеток и дека е во план иста постапка кога е во прашање Црна Гора, Македонија и Грција.

Верувам дека на пролет границата меѓу Аланија и Косово ќе биде по критериумите на Шенгенскиот договор. Во блиска иднина очекуваме по истиот принцип и модификување на границите со Македонија, Црна Гора и Грција. Таквата пракса ќе ја продолжиме се до зачленувањето во ЕУ, изјави Еди Рама.

Од 1.јануари на граничните премини помеѓу Албанија и Косово ќе биде воспоставена заедничка контрола.


Одлуката за ова претходно ја донесе владата на Албанија, а министерот за внатрешни работи Сандер Леши најави дека ќе бидат превземени уште поважни чекори со цел воспоставување на европски стандарди на албанко-косовската граница.

„Важни промени во граничниот систем на управување со Косово. Двојните контроли ќе бидат укианти. Албанската полиција и Косово зеднички ќе го контролираат едно сопирање, една контрола, контрола со едношалтески систем. Владата ја донесе оваа важна одлука, која ќе го олесни слободното движење помеѓу Албанија и Косово“, напиша Леши на Твиер.

Според неговите зборови, тоа не е последната промена која ќе се случув.

„Олеснувањето на слободното движење нема тука да зарши. Набрзо ќе биде превземени уште важни чекори кон целта за целосно воспоставување на евроспки стандарди на албанско-косовската граница“, наведува Леши.

Дел од албанските медиуми кои ја објавија веста оценуваат дека премиерот Еди Рама не ја испонил желбата на министерот за дијаспора и бившиот премиер Пандели Мајко кој барал целосно отстранување на албанско-косовската граница.

Слична „реформа“ се очекува да се спроведе и во Македонија, односно да се укинат административните процедури на границата со Албанија и Косово, што би значело една заедничка контрла на границите.

Ова беше предвидено со т.н. „Тиранска платформа“ која со цел да формира влада со ДУИ, Зоран Заев ја прифати. Во овој документ се предвидува укинување на контролата на границата на Македонија со Албанија и Косово, и воведување на една контролна точка која ќе ја контролира Албанската, односно Косовската полиција.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести