August 11, 2020, 1:36 pm

ТОДОРОВ: Предвидуваме изградба на 240 километри секундарна гасоводна мрежа во Скопје

Поврзано

Македонија зaрaди нecпocoбноcтa на Заев е цpнa дyпкa во регионот и pизик за цела Европа во однос на ширење на кoрoнaвиpycот

Наместо справување со корона вирусот Заев и СДСМ само го лажат народот. Зоран Заев и владата предводена од СДСМ...

TPПЕНИЕ, СПACEHИЕ – му порача портпаролот на СДСМ на членството

Портпаролот на СДСМ, Коста Костадинов, повикува на трпение. „Трпение, спасение!“, напиша Костадинов вчера попладнето на својот фејсбук профил, откако без...

ВМРО-ДПМНЕ до СДСМ: Не ги претворајте училиштата во cмpтноcни kластери

Власта на СДСМ воопшто не се грижи за здравјето на учениците, наставниците и вработените во образованието. МОН и Комисијата...
- Advertisement -

Со новата програма на ВМРО-ДПМНЕ, „Реално“ предвидуваме изградба на 240 километри секундарна гасоводна мрежа во Скопје, инвестиција вредна 100 милиони евра, истакна денес носителот на ИЕ 2 од ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров.

nikola-todorov-3-640x356

Со програмата се предвидува и ослободување од акциза и царина за набавка на електрични возила за чија набавка ќе има и дополнителни бенефиции како намалување на ДДВ-то од 18 на 5 проценти, но и директна државна субвенција од 3.500 евра за возила до 25.000 евра и 5.000 евра субвенција за возила кои чинат над 25.000 евра. Доколку некој се одлучи за набавка на електрично возило се предвидува да биде ослободен во период од десет години од плаќање на патарина, од плаќање регистрација и да биде ослободен од плќање паркинг на сите државни паркиралишта, истакна Тодоров.

Тој додаде дека овие две мерки се мерки во рамки на заштита на животната средина во Скопје.

-Третата мерка предвидува набавка на електрични автобуси од страна на Градот Скопје во вредност од 25 милиони евра, 30 минибуси и 20 двојни автобуси со што ќе се придонесе за намалување на загаденоста во Скопје, вели Тодоров.

Latest News

САД и се зakaни на Србија: Tpeба да бидете свecни за pизиkoт на кyпувaње opyжје од Кина

Се сложуваме дека набавката на воена и одбранбена техника е суверена одлука на секоја земја. Сепак, владите треба да...

(Фото) Пoкaжa сo штo pacпoлaгa – Дeвojкa нa Лyиc Хaмилтoн цeлocнo гoлa

Викторија Одинцкова е девојка на шесткратниот шампион во Формула 1, Луис Хамилтон. Веројатно ја паметите по тоа што беше уапсена поради акробациите кои ги изведуваше...

Kaтacтpoфа, нови 141 зapaзени од кopoнавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1885 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-39, Куманово-10,...

Axмети ќе пpaвел влaдa со СДСМ, го инфopмирал Мицкоски на cpeдбата во Собрание

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на денешната прес конференција откри што разговарале со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети на нивната средба. Со Ахмети имавме...

Вучиќ ќе ја пpими рyckaтa вakцинa пpoтив kopoнa виpycoт

Српскиот претседател Александар Вучиќ на прес-конференција на Савскиот плоштад коментираше и за потврдената Руска вакцина против корона вирусот. „Со радост слушаме дека е направена вакцина....

More Articles Like This