Тодор Петров: ШАРЕНАТА НЕОДГОВОРНОСТ И ИСТОРИСКОТО БОЈКОТИРАМ!

Поврзано

Кандило и Божилак – изборни пораки на Дурловски

Се запенавиле, та помодреле, цела една сурија од новинари, колумнисти и таканаречени експерти(Билјана Секуловска, Цаца Николовска, Сашо Ордановски,...

ВМРО-ДПМНЕ како опозиција нема изгyбeнo парламентарни избори

Традицијата, бројките и севкупната социополитичка соcтојба и пред изборна атмосвера во Република Македонија се во прилог на очекувањето и...

Потрагата по глас повеќе – започна жестоко

И веднаш се случија чуда: ДУИ постави ултиматум, албанец за премиер, без да знае дали и колку пратеника ќе...

Велепредавникиот Никола Димитров вели “Шарената револуција е жед за ОДГОВОРНОСТ во ситуација на јавно разоткриен криминал. Кога потфрлија институциите, граѓаните преземаа одговорност, барајќи правда. Бојкотирам е повик за НЕОДГОВОРНОСТ, за бегање од одговорност, за немање глас за сопствената и иднината на Македонија, исправена пред историска раскрсница. Да се размислува за некакви паралели меѓу нив е исто како да се става равенство меѓу храброста и стравот, меѓу активниот граѓанин кој се осмелил да прогледа во темница и пасивниот поданик кој се плаши да отвори очи во светлина …”

Да му одговориме, бидејќи народот одамна е со отворени очи, гледа се’ и препознава се’…

Шарената револуција беше странска инсталација за рекомпонирање на власта со марионетска влада заради промена на името на државата и идентитетот на нацијата! Главното дувло за таа операција беше Калето и Џес Бејли, со грубо мешање во внатрешните работи на Македонија… Тоа Владата го потврди и со Договорот Заев-Борисов од 1 август 2017 и со Спогодбата Димитров-Коѕиа од 17 јуни 2018 година. Идризово кога и да е, не им бега! Референдумот на 30 септември е распишан за да се сподели владината одговорност за велепредавството, геноцидот и злосторството против Македонскиот народ!

Ќе веруваше јавноста дека целта на СДСМ е јавно разоткривање на криминал, ако објавеше макар и една бомба, од тие што им ги дадоа, за владиниот коалиционен партнер. Ама, жеден за власт и страст за моќ и пари, Зоран Заев рече дека “не е етички да се објавуваат бомби за Албанците…” и остана жив. Па, нели Уставот и законите се еднакви за сите? Или за едни важат за други не…

Бојкотирам не е незаинтересираност, туку единствен патриотски одговор на Македонците, по род и државјанство, за велепредавството на Владата и Собранието. Бојкотирам е одговорност за минатото сегашноста и иднината! Прашање за промена на името на државата и идентитетот на нацијата, на референдум, во спротивност со Уставот и Законот, не заслужува одговор!

Колку за потсетување, СДСМ од позиции на Влада, спроведе државен терор врз народот со “Некои прашања не заслужуваат одговор”, повикувајќи на бојкот на референдумот за територијалната организација на локалната самоуправа на 7 ноември 2004 година и покрај 40 општински референдуми за непроменливост на ошштинските граници, а гласаа и Македонци и Албанци. За жал, последиците се очигледни… Впрочем, тогаш видовме како Владата на СДСМ фалсификува референдум. Народот, денес, нема никакви гаранции, дека после 14 години ќе биде поразлично на референдумот на 30 септември 2018 година.

ЕУ и НАТО не се достојни за промена на името на државата и идентитетот на нацијата!

Затоа, општ и безусловен бојкот и масовна неизлезеност на референдумот на 30 септември 2018 година!

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести