September 30, 2020, 6:39 pm

ТОПЛОТЕН БРАН КОЈ СЕ СЛУЧУВА ЕДНАШ НА 10 ГОДИНИ ВО ГРЦИЈА: Лекарите предупредуваат седете дома

Поврзано

Претпладне облачно, попладне сончево

Претпладне времето во Македонија ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намали. Ќе дува умерен, повремено засилен...

Време: Променливо, со дожд, ветер и до 25 степени

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен ветер од...

Променливо облачно, наместа пороен дожд и засилен ветер

Времето во земјата денеска ќе биде променливо облачно. На места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен...
- Advertisement -

Метеоролошката служба на Грција денеска објави вонредно предупредување за топлотен бран кој од утре ќе ја зафати земјата, додека за време на викендот температурата ќе достигне 43 степени.

Градот Атина и другите општински власти ширум земјата денеска соопштија дека јавните згради и други климатизирани објекти ќе останат отворени по цел ден, каде граѓаните ќе можат да се заштитат од високите температури.

Метеоролозите предупредија дека се очекува температурите во нaредните денови постојано да се зголемуваат и до петок да достигнат 43 степени, што ќе продолжи и за време на викендот.

– Ваков топлотен бран е невообичаен во јуни и се појавува секои десет години, изјави шефот на грчката национална метеоролошка служба Антонис Лалос за државната новинска агенција АНА-МПА.

– Не знаеме што да очекуваме за јули, но не треба да претпоставуваме дека само затоа што сега гориме, тоа повторно ќе се случи во јули, додаде тој.

Здравствените власти во Атина вчера предупредија на покачени нивоа на озон, советувајќи ги старите лица, малите деца и лицата кои страдаат од проблеми со срцето или дишењето да избегнуваат подолго престојување надвор.

Властите, исто така, ги советуваат туристите да не ризикуваат топлотен удар заради совршен тен, советувајќи ги да останат во сенка и да пијат многу вода додека се на плажа.

Latest News

Арнаудов: Dржавата моментално од страна на власта е пoниженa на секој можен начин

Ламбе Арнаудов од ВМРО-ДПМНЕ вечерва гостуваше во емисијата „Што не е јасно“ каде што посочи дека власта единствено што...

Многу нeceриознa е изјавата на Царовска која вели дека чекор по чекор ќе се решаваат пpoблемите во образовниот процес

Дафина Стојаноска, Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во телевизија 24 зборуваше за почетокот на учебната години каде истакна дека многу несериознa...

Словенија забpaни работа во недела и празници за продавниците

Продавниците во Словенија ќе бидат затворени во недела и празници, одлучија членовите на парламентот. Измените и дополнувањата на Законот за трговија, за чие усвојување...

Закaжани изборите за градоначалник во Штип

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски на прес-конференција истакна дека според Државната изборна комисија локалните избори за нов градоначалник на Штип би требало да...

Објавен ТВ распоредот за дечињата што немаат компјутери за следење на онлајн настава

Учениците кои немаат ИТ-уреди за да следат онлајн-настава преку платформата, часови ќе гледаат на Македонската радио-телевизија на која секој ден ќе бидат прикажувани...

More Articles Like This