ТОП дестинација за совршен викенд!

Поврзано

НИКОЛОВ: Мора да се знае дека последниот збор за мерките го има Владата, не здравството и професионалците

Потребно е да се апелира до членовите на Комисијата за заразни болести да одлучуваат и работат на основа на...

ПРЕКИНАТ УПИСОТ НА ПРВАЧИЊАТА: Наставник во тетовско училиште има корона

Во основното училиште „Истикбал“ во Тетово е прекинат процесот на запишување на учениците од прво одделение откако еден од...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на...

Во падините на Осоговските планини, во специфичниот зелен повој сместено е едно од најубавите македонски села кое изобилува со врвен автентичен амбиент и кој ќе Ве плени уште на првата средба.

Селото Плешенци се наоѓа на само 4 километри од рударскиот град Пробиштип и изобилува со природна убавина која ќе ве остави без здив.

Ако ги прашате околните жители ќе ви кажат дека живеат како во рајот на земјата. Зелените површини, пасиштата, чистиот воздух и средовековните селски куќи на мештаните ќе ви ги доловат остатоците од древните антички градови. Тесните патеки низ рудоносните осоговски планини – најголемите некогашни извори на златото и среброто, ќе ве одведат до многу древни градови и тврдини кои биле издагнати во време на цивилизацијата на кралството Пајонија и кои и ден денес претставуваат богатство за македонската археологија.

Во исто таков амбиент, во селото Плешенци сместен е најубавиот ресторан во овој регион ,,Комитски конак” што со својата архитектура потсетува на старо-ново автентично место налик на средновековниот историски период.

“Комитски конак” може да ги задоволи најразличните вкусови на посетителите, од адреналински варијанти со прекрасни забави до доцните часови во ноќта , до релаксирачки варијанти за посетителите кои сакаат да уживаат со своето семејство.

Старата македонска кујна која ќе ви биде понудена во ресторанот ќе ве воодушеви преку делата на вештите раце на познатите кулинарски мајстори кои потекнуваат од овој регион. Освен капацитет за дневен престој, ресторанот “Комитски конак” располага со сместувачки капацитети за целосно уживање.

Резервирајте и ќе се уверите во убавините на природата, сјајот и автентичноста!

Нема да останете рамнодушни!

Ако еднаш сте биле, ќе посакате реприза!

 

Извор:Јавно.мк

Актуелно

БЕВ ВО РЕСТОРАН, И ЌЕ СИ ПЛАТАМ КАЗНА: Мицкоски на Фејсбук жали што во услови кога имаме 100 заболени од корона, власта се занимава...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, на својот ФБ профил вечерва ја потврди информацијата дека во текот на попладневните часови...

ГЛУПАВА ОДЛУКА: Зошто Филипче избега од ова прашање?!

“Реалноста е дека жителите на градовите кои се ставаат под карантин пред почеток на полицискиот час ќе заминат на продолжен викенд во некој од...

КОРЕКЦИЈА НА СООПШТЕНИЕТО НА ВЛАДАТА: Во уште една општина забрана за движење од четврток до понеделник

Во продолжение на 60-тата седница што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија, согласно препораките на Комисијата за заразни болести, со цел брза...

ИСКЛУЧОЦИ ОД ЗАБРАНАТА ЗА ДВИЖЕЊЕ: Полицискиот час не важи за овие категории на физички и правни субјекти

Отстапките од забранта за движење има за неколку категории на физички и правни лица. Од овие забрани се изземени лицата кои обавуваат земјоделските активности,...

(Видео) ДЕТАЛИ ОД ОДЛУКАТА НА ВЛАДАТА: Карантин за дел од државата, забрана за одење на гробишта за целата земја

Владата на предлог на Комисијата за заразни донесе одлука за воведување полициски час од утре (4 јуни) во 21 часот до понеделник (8 јуни)...

Повеќе вести