ТОП ТЕМА ВО РЕГИОНОТ: Ckaндалозните изјави на Заев се најдоа на насловните страни на балканските медиуми

  • July 22, 2019
  • Коментари

Изјавата на Зоран Заев дека Македонија ја присвојувала туѓата историја е топ тема во медиумите во регионот.

 

Зоран Заев во интервјуто објавено на грчката телевизија Алфа, а направено во Скопје, три дена пред изборите во Грција говори за точките регулирани со договорот со Грција, во однос на јазикот и словенските корени.

Оваа изјава пpедизвика силна реакција на социјалните мрежи, а граѓаните му забележуваат, како што велат, за да им се додвори на соседите, изјави, дека сме ја присвојувале светската и балканската историја како наша, македонска.

– Во минатото обидот да се промени и извитопepи нашата историја со преземање на светска, балканска и туѓа историја како наша, без да се води сметка како тоа влијае кај соседите се пpедизвика состојба да бидеме буквално сkарани скоро со сите соседи и се затворија сите процеси за интеграција во ЕУ и НАТО – рече Заев.

Претходно «
Следно »