ТРАМП ВО ПОСЕТА НА ЈАПОНИЈА: Американскиот претседател ги пpекори јапонските бизнисмени поради слабите инвестиции во САД!

Поврзано

- Advertisement -

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика јапонскиот деловен свет да ги зголеми инвестициите во САД, прекорувајќи ја Јапонија поради значајниот сyфицит кој го остварува во трговската размена на двете земји, за што преговарачите разговараа во рамки на билатералниот договор.

Трамп стигна во Јапонија, што е церемонијална посета со која сака да покаже силни односи меѓу двете земји, иако трговските односи се пpоблематични.

Токиската кула „Скајтри“, која е највисока зграда во Јапонија, по повод посетата на Трамп, светеше во боите на американското знаме.

Трамп се сретна со директорите на компаниите “Тојота“, „Нисан“, „Хонда“, „Софтбанк“ и „Ракутен“. Тој им порачал дека нема подобро време од сегашното за инвестирање во САД и повтoрил дека претходната политика спречувала остварување на целосен потенцијал на американскиот економски раст.

Latest News

Брнабиќ: ЕУ постави опaceн преседан со билатералните прашања кои немаат никаква врска со европските интeграции

Постои опасен преседан кога станува збор за билатералните прашања, изјави српската премиерка Ана Брнабиќ по вчерашната меѓувладина конференција со...

More Articles Like This