Трамп и Путин разговараа на телефон час и половина на актуелни теми

  • May 3, 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот руски колега, Владимир Путин денеска разговара на повеќе теми, соопштија од Белата куќа.

Портпаролка на Белата куќа, Сара Сандерс изјави дека телефонскиот разговор траел еден час и двајцата лидери разговарале за нераспространување на нулеарното оружје, денуклеаризација на Северна Кореја, за Венецуела и за извештајот на специјалниот обвинител Робарт Малер за вмешаноста на Русија во американските избори.

– Разговараа и за трговската размена помеѓу двете земји и фактот дека истата е зголемена откако Трамп е претседател, посочи Сандерс.

Телефонскиот разговор помеѓу двајцата лидери го потврди и портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Телефонскиот разговор помеѓу Трамп и Путин траеше речиси 1,5 час, истакна Песков, но не наведе детали.

Претходно «
Следно »