January 17, 2021, 11:01 am

Трамп: Иcпopaкaтa нa вakцинa пpoтив кopoнaвиpyc зaпoчнyвa cлeднaтa нeдeлa

Поврзано

Градоначалникот на Росоман позитивен на ковид-19

Градоначалникот на Росоман Бранко Јанев е позитивен на вирусот Ковид-19. Тој информацијата ја објави на својот Фејсбук профил. Упати порака...

СЗО бара поocтри мерки во европските мерки

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика европските земји да сторат повеќе во спречување на ширењето на новиот сој на...

Кoвид-19 пронајден во сладолед во Кина, целата серија повлечена од продажба

Во Кина, коронавирусот е пронајден во еден вид сладолед, поради што целата серија е повлечена од продажба, соопшти тамошната...
- Advertisement -

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека испораката на вакцина против коронавирус ќе започне следната недела, пренесува „Ројтерс“.

Во разговор со американските трупи во странство преку видеоврска, како дел од прославата на Денот на благодарноста, Трамп рече дека вакцината првично ќе им биде испратена на луѓето во првите редови во борбата против пандемијата, медицинскиот персонал и постарите граѓани.

Трамп има ветено дека до крајот на годината ќе бидат произведени 100 милиони дози вакцина против Ковид-19, и доволно за вакцинирање на 330 милиони Американци до април 2021 година.

Latest News

Затворен угостителски објект во тетовско, работел по дозволеното време

Вчеравечер (16.01.2021) околу 21.30 часот, во тетовско Горно Седларце, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 41-годишниот...

More Articles Like This