April 23, 2021, 12:28 pm

ТРАМП ПРОТИВ ЦЕНЗУРАТА НА ФЕЈСБУК: Социјалните мрежи цензурираат милиони луѓе низ светот!

Поврзано

Tpaгeдиja вo Aмepикa: Зaгинa eдeн oд нajмлaдитe тaлeнтиpaни кoшapкapи

Америка тагува, еден од најталентираните млади кошаркари во земјата Теренс Кларк (20), загина во сообраќајна несреќа. Трагичната вест ја соопшти...

Пpв cлyчaj нa кopoнaвиpyc пoтвpдeн нa Moнт Евepecт

Неколку недели по официјалното отворање на сезонта за искачување на Монт Еверест, беше потврден првиот случај на зараза со...

Гејтс: „Moжeмe дa видимe дeкa дoaѓa кpajoт нa пaндeмиjaтa“

Светот се немаше подготвено за пандемијата на коронавирусот ни приближно колку што требаше, оценува филантропот и основач на „Мајкрософт“,...
- Advertisement -

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денес ги критикуваше социјалните мрежи и рече дека тие компании замолкнале „милиони луѓе” користејќи ја цензурата.

Трамп не го спомна името на ниедна компанија.

„Фејсбук“, „Твитер“ и „Алфабет“ затворија стотици кориснички сметки поради наводно ширење на пропагандата од Иран. „Фејсбук“ затвори некои нарачки за кои се изјасни дека се поврзани со Русија.

„Гигантите на социјалните медиуми замолкнуваат милиони луѓе. Не можете да го правите ова, дури и ако мораме и понатаму да ги слушаме лажните вести како Си-ен-ен, чиј рејтинг сериозно падна. Луѓето имаат право да разберат што е реално, а што не е, без цензура!“, напиша Трамп на „Твитер”.

Во интервју за „Ројтерс“ претходно оваа недела Трамп рече дека е „многу опасно” што компании како што се „Твитер“ и „Фејсбук“ ги задушуваат гласовите во своите сервиси.

 

Подготвено
Макфакс.мк

Latest News

Афpикaнcкa чyмa пoтвpдeнa вo peгиoнoт: Oвa ce пpeпopaкитe и зaбpaнитe oд АХВ зa oдглeдyвaчитe нa cвињи

Заради елиминирање на ризикот од појава и ширење на болеста африканска чума кај свињите во земјава, имајќи ја во...

More Articles Like This