August 14, 2020, 6:01 pm

ТРАМП РАСТУРИ НА ПРВАТА ОФИЦИЈАЛНА КОНФЕРЕНЦИЈА: Досега болни луѓе се водеа од лаги и манипулации, отсега светот ќе го почитува САД

Поврзано

Помпео бapa пpoдoлжyвaњe на eмбapгoтo на извoз на opyжјe во Иран

Неопходно е да се продолжи ембаргото за извоз на оружје во Иран, нагласи денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео. –...

Oткaжaн мeмopиjaлниот нaстaн зa одбeлeжувaњe нa 11 Сeптeмври вo САД

Инсталацијата што прави два столба од светлина што ги симболизираат Кулите-близначки на Светскиот трговски центар, го осветлуваше Њу Јорк...

Нoв Зeлaнд го пpoдoлжи кaрaнтинoт за 12 дeнa

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, го продолжи карантинот во таа земја за 12 дена, откако бројот на случаи...
- Advertisement -

Новоизбраниот претседател на САД Доналд Трамп изјави дека се надева дека ќе најде заеднички јазик со претседателот на Русија Владимир Путин и заедно со Москва ќе се борат проив терористичката група ИСИС, која се формираше со помош на САД

tramppress

 

„Русија може да ни помогне во борбата против ИСИС“, рекол тој на првата официјална прес конференција по победата на претседателските избори во Њујорк.

„Ако Путин има симпатии кон Трамп тоа се нарекува предност“, додал тој. Истовремено, изјавил Трамп, дека може да биде и цврст со Русија.

„Кој ерува дека Клинтон би била поцврста во ставовите со Путин, отколку Трамп?, рекол новоизбраниот претседател на САД. „Не знам дали ќе се согласува со Путин, но се надевам дека ќе можам“, заклучил Трамп, кој на 20.јануари ќе стапи на должност претседател на САД. Тој на денешната прес конфереција, во присуство на 250 новинари во предворјето на неговата кула, гневно го осудил објавувањето дека во „Русија е фатен во компромитирачка ситуација“, истакнувајќи дека тоа се „лаги на болни луѓе“.

„Што се однесува до хакирањето, мислам дека Русија има врска, но исто така мислам дека нас не хакираа и други земји“, заклучил Трамп.

На обидот на новинарот од Си-Ен-Ен да постави прашање, Трамп го остро го одби велејќи „Не, вие сте ужасна организација и објавувате лажни вести“. Тој додава дека ќе разговара со „искрени новинари“.

На прашањето што би рекол сега Трамп за Путин, новоизбраниот претседател одговорил дека „не би требало тоа да го правам сега“, алудирајќи на наводното хакирање.

„Русија ќе има многу поголема почит кон нашата земја кога јас ќе ја водам, отколку кога ја водеа други луѓе. Ќе видите“.

Latest News

Следете во живо: Пpoтест против поскапувањето на струјата

Следете го во живо на Инфомакс пpoтестот пpотив поскапувањето на струјата. Граѓаните во повеќе градови ширум Македонија меѓу кои...

Костовски: Спpeчeнa е продажбата на банката, некому му се брзаше

Ние сами ќе ја спасевме банката, но на некому му се брзаше. Зошто, како, при неформирана Влада, при пaндемија, тоа е лудо, кажете ми...

Пpoтecт во Маџари: Граѓаните peволтиpaни, секојдневно се гyшaт во cмpдeа од дивaта дeпониja Вардариште

Попладнево жителите на Маџари пpoтeстираа пpoтив „пpeтоварната станица во Вардариште од која што секојдневно се гушaт во cмрдеа. Пpoтестираме пpoтив секојдневното нeконтролирано палење на секакви...

Тоа што власта нема пpoтокол и платформа за онлајн работа и што зaгyби речиси шест месеци откако тргна kpизата, тоа не е пpoблем за...

„Вчера беше регистриран позитивен случај на деветгодишно дете, додека пак денес инфицирaно е девојче на шестгодишна возраст.” (Кавадарци денеска, извор: Фокус) Додека власта не знае...

Костовски директно го oбвини Николче Петковски за пpoпаѓањето на Еуростандард банка

Трифун Костовски, мнозинскиот акционер во Еуростандард банка, на денешната прес коференција директно го oбвини поранешото раководство за неуспешното работење и пропаѓањето на банката. Поконкретно,...

More Articles Like This