August 14, 2020, 6:30 pm

ТРАМП САКА ВОЕНА ПАРАДА: Пентагон добил наредба за припреми за воена парада по примерот на Русија и Франција

Поврзано

Xocпитализиран братот на Доналд Трамп, се шпeкулира дека е многу болeн

Помладиот брат на американскиот претседател Доналд Трамп, Роберт, е xоспитализиран во Њујорк, објави денеска Белата куќа без дополнителни информации. Портпаролот...

Помпео бapa пpoдoлжyвaњe на eмбapгoтo на извoз на opyжјe во Иран

Неопходно е да се продолжи ембаргото за извоз на оружје во Иран, нагласи денеска американскиот државен секретар Мајк Помпео. –...

Oткaжaн мeмopиjaлниот нaстaн зa одбeлeжувaњe нa 11 Сeптeмври вo САД

Инсталацијата што прави два столба од светлина што ги симболизираат Кулите-близначки на Светскиот трговски центар, го осветлуваше Њу Јорк...
- Advertisement -

Во телефонски разговор за американската телевизија „Фокс Њуз“ минатата во саботата, претседателот на САД изјави дека воените генерали на САД „би уживале“ во голема воена парада на денот на Ветераните во Вашингтон

„Генералите со цело срце би го направиле тоа, ви велам, и јас би сакал“, изјавил Трамп.

„Мислам дека е одлично за земјата и ќе го подигне националниот дух“, додаде претседателот на САД, Доналд Трамп.

Претходно годинава, Трамп неофицијално, дал наредба до претставниците на Пентагон да почнат со планирање на голема воена парада, со сите воени формации, вклучително и фаланга од моторизирани оружја кои ќе дефилираат на авенијата Пенсилванија во Вашингтон. За време на раните фази од планирањето, сенаторите и конгресмените изразија несогласување.

Според анкетата на „Милитари Тајмс“, 89% од нивните читатели, кои примарно се војници и нивните семејства, велат дека паратада би била „непотребно трошење пари“.

Претставници на неколку гранки на владата, вклучувајќи го и Пентагон, изразија загриженост поради логистичките детали за парадата, вклучително и од каде би се нашле пари и дали улиците би можеле да ја издржат тежината на тенковите и механизацијата. Шефот на буџетот на Белата Куќа вели дека парадата би чинела околу 30 милиони долари.

„Ќе видиме ако можеме да го направиме тоа по цена која нема да биде превисока“, ветил Трамп во интервјуто за „Фокс Њуз“.

Трамп постојано ги изразува своите желби за парада уште од првата година на неговото претседателствување, особено откако присуствуваше на Денот на Бастиља во Париз.
Воената парада за денот на Бастиља, се одржува по повод Француската револуција кога парижаните влегоа во Бастиљската тврдина, а се одржува на 14. јули. секоја година од 1880 и е популарна во Франција.

На Капитол Хил сепак, Демократите и Републиканците се согласни дека таква демонстрација на воената моќ ќе ја направи САД да изгледа „тоталитаристичка“.

Latest News

Xocпитализиран братот на Доналд Трамп, се шпeкулира дека е многу болeн

Помладиот брат на американскиот претседател Доналд Трамп, Роберт, е xоспитализиран во Њујорк, објави денеска Белата куќа без дополнителни информации. Портпаролот...

Следете во живо: Пpoтест против поскапувањето на струјата

Следете го во живо на Инфомакс пpoтестот пpотив поскапувањето на струјата. Граѓаните во повеќе градови ширум Македонија меѓу кои и Скопје пpoтестираат против поскапувањето...

Костовски: Спpeчeнa е продажбата на банката, некому му се брзаше

Ние сами ќе ја спасевме банката, но на некому му се брзаше. Зошто, како, при неформирана Влада, при пaндемија, тоа е лудо, кажете ми...

Пpoтecт во Маџари: Граѓаните peволтиpaни, секојдневно се гyшaт во cмpдeа од дивaта дeпониja Вардариште

Попладнево жителите на Маџари пpoтeстираа пpoтив „пpeтоварната станица во Вардариште од која што секојдневно се гушaт во cмрдеа. Пpoтестираме пpoтив секојдневното нeконтролирано палење на секакви...

Тоа што власта нема пpoтокол и платформа за онлајн работа и што зaгyби речиси шест месеци откако тргна kpизата, тоа не е пpoблем за...

„Вчера беше регистриран позитивен случај на деветгодишно дете, додека пак денес инфицирaно е девојче на шестгодишна возраст.” (Кавадарци денеска, извор: Фокус) Додека власта не знае...

More Articles Like This