August 13, 2020, 2:55 am

Трамп се заkaни дека ќе ја зaбрани Тик-Ток апликацијата

Поврзано

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското...

Пoчинa американскиот медиумски магнат Редстоун

Сопственикот на Си-Би-Ес (CBS) и на „Вајаком“ (Viacom), Самнер Редстоун починa на 98 години, соопшти холдингот „Нешенал амјузментс“ (National...
- Advertisement -

Соединетите држави разгледуваат различни мерки против апликацијата Тик-Ток, вклучително и нејзината целосна забрана, изјави претседателот на САД, Доналд Трамп.

„Ние го проучуваме„ Тик-ток“ . Ние исто така можеме да го забраниме. И можеме да направиме некои други работи“, им рече Трамп пред новинарите во Белата куќа.

„Имаме неколку варијанти …“, додаде тој.

Во неговите претходни изјави, државниот секретар на САД, Мајк Помпео не исклучува дека „ Тик-ток“ ќе биде забранет во Америка, заедно со некои други кинески социјални мрежи, преку кои личните податоци на корисниците можат да стигнат до кинеските власти.

Претставниците на апликацијата „Тик-ток“ изјавија дека тие никогаш не пренеле информации во Кина и немаат намера да го сторат тоа.

Тик-Ток е апликација за правење и гледање видеа, припаѓа на кинеската компанија „ByteDance“. Создадена е во 2018 година и е водечка апликација за кратки видеа не само во Кина, туку и во целиот свет.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This