ТРАМП СЕ ПИШМАНИ: Требаше да изберам некој друг наместо Џеф Сешн за јавен обвинител

  • June 6, 2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го обвини државниот јавен обвинител Џеф Сешн затоа што дозволил истрагата за наводната вмешаност на Русијаво американските избори да продолжи и рече на Твитер дека “ќе избрал некој друг” доколку знаел дека тоа ќе го направи пред да го постави.

“Лажниот лов на вештерки во врска со Русија продолжува, само поради тоа што Џеф Сешн никогаш не кажа дека ќе се исклучи од истрагата … требаше да избереме некој друг … А Сешн знаеше подобро од било кој дека немало соработка”, изјави Трамп денес на Твитер.

Според АП, ова е најновата во серијата настани поврзани со желбата на Трамп за дискредитација на истрагата на специјалниот советник Роберт Малер за наводното мешање во претседателските избори од страна Русија во САД во 2016 година и дали соработниците на Трамп, помогнале во тоа.

Малер исто така испитува дали Трамп ја попречил правдата во обид да стави крај на истрагата.

Претходно «
Следно »