ТРАМП СЕ ПИШМАНИ: Требаше да изберам некој друг наместо Џеф Сешн за јавен обвинител

Поврзано

Изминатите седум денови најмногу нoвoзaрaзeни со Koвид-19 од почетокот на пaндeмијaтa

Бројот на потврдени случаи на заразени со новиот коронавирус во светот е зголемен за 1,8 милиони во изминатите седум...

Повеќе од 60 лицa се уште се водат како иcчeзнaти во Бејрут по eкcплoзијaтa

Повеќе од 60 лица се уште се водат како исчезнати во Бејрут, четири дена по експлозијата во пристаништето, во...

Бoгaтcтвoтo на Марк Закерберг се зголеми на 100 милијарди дoлapи

Богатството на основачот на Фејсбук, Марк Закерберг, порасна на 100 милијарди американски долари откако социјалната мрежа започна нова услуга...
- Advertisement -

Претседателот на САД, Доналд Трамп го обвини државниот јавен обвинител Џеф Сешн затоа што дозволил истрагата за наводната вмешаност на Русијаво американските избори да продолжи и рече на Твитер дека “ќе избрал некој друг” доколку знаел дека тоа ќе го направи пред да го постави.

“Лажниот лов на вештерки во врска со Русија продолжува, само поради тоа што Џеф Сешн никогаш не кажа дека ќе се исклучи од истрагата … требаше да избереме некој друг … А Сешн знаеше подобро од било кој дека немало соработка”, изјави Трамп денес на Твитер.

Според АП, ова е најновата во серијата настани поврзани со желбата на Трамп за дискредитација на истрагата на специјалниот советник Роберт Малер за наводното мешање во претседателските избори од страна Русија во САД во 2016 година и дали соработниците на Трамп, помогнале во тоа.

Малер исто така испитува дали Трамп ја попречил правдата во обид да стави крај на истрагата.

Latest News

Кoрoнaвиpycот се шиpи во Гepoнтoлoшкитe цeнтpи – Во Ниш yaпceн директорот, во Скопје никој не oдгoвapa

Членови на Министерството за внатрешни работи во Ниш, во соработка со Агенцијата за безбедност и Јавното обвинителство во овој...

Две жeни цел мeceц живeaт на yлицa во скопски Капиштец: Имаат здpaвcтвeни пpoблeми, а нема кој да им пoмoгнe

Во скопски Капиштец има две бездомни жени, од кои едната е на 90 години, другата околу 60 години и можно е да има психолошки...

Житeл на Могила со пpocтpeлнa paнa однeceн во бoлницa

На 07.08.2020 во 21:30 часот С.Н.(61) од с.Могила му се јавил на З.К.(47) од истото село кој во тој момент бил заедно со Д.А.(37)...

УХМР пoвтopнo пpeдyпpeдувa – Попладне останeтe дома, нeвpeмe доаѓа во Македонија

Управата за хидрометеоролошки работи предупредува дека попладне, како и во вечерните и ноќните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер,...

Ристески: Денес е тaжeн дeн за Македонија, за ceмeјcтвaта на зaгинaтитe, за сите нас, ден на вeчнa тaгa и нeпpeбoл, на гордост и нeпoкop

Поранешниот градоначалник на Прилеп Марјан Ристески преку статус на Фејсбук им оддаде почит на трагично загинатите војници кај местото Карпалак пред точно 19 години...

More Articles Like This