ТРАМП СЕ СРЕТНА СО АВТОМОБИЛСКИТЕ ГИГАНТИ: Сакам нови фабрики во САД

Поврзано

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ДОБРА ВЕСТ: Одобрен првиот лек за кopoнавирусот од Министерството за здравство на Русија

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се зaразиле 6.211.653 лица. Од нив починaле 372.160, а оздравеле...
View image on Twitter

is-deciderHtmlWhitespace" cite="https://twitter.com/realDonaldTrump/status/823939422743830528" data-tweet-id="823939422743830528" data-scribe="section:subject">

Great meeting with automobile industry leaders at the @WhiteHouse this morning. Together, we will !

 Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ги повика директорите на автомобилските компании, како што се Џенерал Моторс, Форд, Фиат Крајслер Автомобили, да го зголемат производството во САД и да го поттикнат вработувањето.

Состанокот во Белата куќа со директорката на ЏМ, мери Баро, првиот човек на Форд, Марк Филдс и директорот на ФКА, Серџо Маркиони, Трамп го започнал со зборовите дека сака нови фабрики за производство на автомобили.

-Ни претстои силно да се продолжи со градење на автомобилски и на други фабрики. Сакам тука да бидат изградени нови погони за автомобили кои се продаваат тука- им нагласил Трамп.

Во очи на состанокот Трамп на Твитер објави дека со директорите ќе разговара за отворање на нови работни места во САД. По средбата напиша дека имале одличен состанок и дека заедно повторно ќе ја направат Америка голема.

Автомобилските компании минатите неколку години не сакаа да отвораат нови фабрики во САД, но го зголемија обемот на работа во веќе постојните фабрики. трамп во повеќе наврати ги критикуваше заради нивната работа во Мексико и во други држави, заради шпто се закани со воведување на погранично оданочување во висина од 35 проценти од увезените возила.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести