ТРАМП СО СИЛЕН ПОЧЕТОК: Њу Хемпшир, Кентаки и Индијана гласале за Доналд Трамп!

  • November 8, 2016
  • Коментари

Републиканскиот кандидат Доналд Трамп според првичните резултати има стабилно водство во сојузните држави Индијана и Кентаки, како и значајна предност во Њу Хемпшир.
prvicniСпоред постизборните анкети, Трамо далеку подобро поминува во Флорида и во Северна Kаролина отколку во 2012-та година кога републикански кандидат беше Мит Ромни.

Доколку Трамп успее да ја добие поддршката од мнозинството во овие традиционално неодлучни држави, тоа ќе биде сериозен удар за кампањата на Хилари Клинтон, кој би можел да биде и пресуден.

Колку за споредба, во 2012-та година кандидатот на демократите Барак Обама на Флорида освои 50,01 отсто од гласовите, додека републиканецот Мит Ромни 49,13 отсто.

Претходно «
Следно »