October 30, 2020, 8:46 pm

Трамп сподели детали за средбата помеѓу Вучиќ и Хоти – многу се гушкале кога потпишале

Поврзано

Расте бројот на mpтви во Турција по paзopниот зeмјотpeс

Бројот на mpтви во Турција расте по paзорниот зeмјотрес. Според последните информации, 12 лица го зaгубиле животот, а 419...

На рекорден број зaболени, се ykинува ПЦР-тестот меѓу Србија, Албанија и Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави дека биле донесени неколку важни одлуки на видео-состанокот на тема „Мал Шенген“, чија...

Двајца тинејџери пронајдени mpтви под ypнатините од зeмјотрeсот во Грција

Двајца тинејџери биле пронајдени mpтви на грчкиот остров Самос, откако зeмјотресот ги погoди Грција и Турција, соопшти денеска службеник...
- Advertisement -

Американскиот претседател Доналд Трамп на предизборниот собир во Мидлтаун во Пенсилванија повторно се осврна на договорот помеѓу Белград и Приштина и го оцени како свој, и успех на САД.

Трамп порача дека со тој договор се спасени многу животи, а поради тоа е номиниран за Нобелова награда за мир.

Како што порача во обраќањето пред избирачите станува збор за допринос во постигнувањето на договорот помеѓу Белград и Приштина и помеѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел.

„Тие се убиваат меѓусебно многу години, едноставно се убиваат едни со други, не се согласуваат“, рекол Трамп, пренесува Танјуг. Додава дека станува збор за несогласвуање како во случајот со Палестинците и Израел.

„Ние тргувавме со двете страни, така да имаме извесна моќ. Им реков, слушајте, ајде да постигнеме договор, ајде да постигнеме економско примирје и општо примирје“, порача Трамп и со избирачите го сподели својот впечаток за реакцијата во неговата канцеларија по потпишувањето на договорот помеѓу претставниците на Приштина и Белград.

„Тие се прегрнаа, тоа беше прекрасна работа да се види, спасивме многу животи“, порача Трамп.

Latest News

Состојба по општини во Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи...

Скопје со алaрмантни 13 174 заpaзени, трицифрени бројки во речиси сите други градови во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-420, Куманово-35,...

Црн рекорд: Зapaзени 934 лица од 2.748 тестирани, пoчиналe пет лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.748 тестирања, а регистрирани се 934 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-420,...

Во Прилеп работници со температура и koвид cимптоми принyдeни да одат на работа и да kpијат дека се бoлни

Во Прилеп се оди на работа и со koвид симтоми и 38 температура. Центарот за јавно здравје вели дека тоа е можно и дека...

(Вознемирувачко фото) Мyслимани зaпaлија маж во Бангладеш откако случајно згaзнaл на Куранот

Мaж е линчувaн од бecна толпа во северен Бангладеш откако е обвинeт за бoгохулење додека бил во локална џамија, пренесува РТ. Жpтвaта била приведенa,...

More Articles Like This