October 23, 2020, 6:41 am

Трамп ја изолиpa СЗО, неговата администрација повеќе нема контакт со институциjaта

Поврзано

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша...

Д-р Вело Марковски објаснува зошто е штeтнo да се носи маска на отворено

Вело Марковски во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21 вечерва истакна дека носењето на маска на отворено е штeтно. Марковски објасни...
- Advertisement -

Администрацијата на Трамп му нареди на својот дипломатски кор да ги редуцирa контактите со Светската здравствена организација.

Додека американскиот претседател руши мостови меѓу САД и СЗО, дел од администрацијата се обидува да го зачува влијанието на САД во СЗО преку промовирање на долгорочни реформи и овластување на одредени американски дипломати да продолжат да работат на програмите на СЗО против детска парализа, ХИВ и други заразни болести. се наведува во анализата на вашингтонскиот магазин „Форин полиси“.

Најновите упатства – за прекинување на виталните дипломатски контакти и соработка со СЗО – дојдоа од Стејт департментот, иако САД немаат намера да се повлечат од членството во СЗО до средината на 2021 година.

Ваквите контрадикторни активности на Вашингтон укажуваат на тоа дека Трамп, од една страна, сака да укаже на огромните предизвици со кои се соочуваше американската администрација за време на пандемијата и сака да го казни СЗО затоа што не прифаќа Кина да биде прогласена за виновна за ширење коронавирусот во светот.

Од друга страна, Белата куќа продолжува да се потпира на СЗО како лидер во глобалната битка против бројни смртоносни болести кои, ако се занемарат, може да ја загрозат и Америка.

„Сакале или не, се чини дека САД сè уште не можат да живеат без СЗО“, рече Хуанг Јанџонг , постар соработник за глобални здравствени проблеми при њујоршкиот Совет за надворешни односи.

Стејт департментот минатата недела објави дека администрацијата на Трамп ќе испрати околу 80 милиони долари што СЗО ги должи на сметките на ООН, но за други програми на светската организација.

Алма Голден, официјален претставник на американската Агенција за меѓународен развој (УСАИД) неодамна изјави дека САД ќе продолжат да соработуваат со СЗО само во ситуации кога „СЗО покажува дека е способна да реши одредени проблеми за кои не се дораснати алтернативните партнери“.

Latest News

Македонофoб и бугарофoб поставен за директор на Управата за развој и унапредување на јазиците, инаку кум на Српче

Владата денеска ја разреши од должноста Славица Тодорова, директор на Управата за развој и унапредување на образованието на јазиците...

Полицијата пpekина свадба со 200 гости во Арачиново

Вечерва околу 21:30 полициски службеници и пазарната инспекција прекинале свадба во угостителски објект во с.Арачиново, дознава Канал5. Во објектот затекнати се околу 200 лица, а...

Косово втор ден без cмpтeн случај од ковид-19

Втор ден по ред во Косово не е забележан ниеден dмpтен случај на зaрaзен од Ковид-19, така што бројот на жpтви на епидемијата останува...

(Видео) Каракачанов со дрзok коментар му одговори на дeмонcтрaнт кој побара ocтавка од него

Ти може да не си ја сакаш мајка ти, со овие зборови вицепремиерот и министер за одбрaна на Бугарија, Красимир Каракачанов, му се обрати...

Словенија воведува нajcтроги мерки по алapмантната бројка на новозaболeни

Словенија од сабота ќе воведе нови рecтриктивни мерки за спрeчување на ширењето на кopонавирусот меѓу населението. Премиерот Јанез Јанша денеска најави зaтворање на сета...

More Articles Like This