Трамп ја охрабри Меј да не попушта во преговорите со ЕУ

Поврзано

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на...

ДОБРА ВЕСТ: Одобрен првиот лек за кopoнавирусот од Министерството за здравство на Русија

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се зaразиле 6.211.653 лица. Од нив починaле 372.160, а оздравеле...

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ја повика британската премиерка Тереза Меј да внимава при постигнувањето на договорот за Брегзит и да гарантира дека САД и Велика Британија ќе можат слободно да тргуваат во иднина.

Трамп, кој е во посета на Велика Британија, ја критикуваше Меј за нејзиниот пристап кон преговорите со Европската унија и ја обвини дека премногу и попуштила на Унијата, поради што е можно во иднина Лондон да не биде во состојба да води сопствена трговска политика.

Американскиот претседател е поддржувач на британското напуштање на ЕУ и го посочи неговиот истомисленик о доскорешен шеф на британската дипломатија Борис Џонсон, кој неделава ја напушти Владата на Меј поради несогласување со нејзиниот предлог за Брегзит, како добар иден премиер.

– Ја поддржуваме одлуката на британскиот народ да обезбедат целосно самоуправување и да видиме каде тоа ќе ги однесе. Се работи за многу комплицирани преговори, изјави Трамп.

epa06885796 US President Donald J. Trump (R) speaks to the media as he holds onto British Prime Minister Theresa May (L) following their joint news conference after their bilateral meeting at Chequers in Aylesbury, Britain, 13 July 2018. US President Trump is on a three-day working visit to the United Kingdom, first trip to the country as US president. EPA-EFE/CHRIS RATCLIFFE / POOL

Зборувајќи со Меј, Трамп денеска ја охрабри премиерката велејќи дека во иднина САД ќе бидат расположени да склучат поволен трговски договор со Велика Британија.

Меј посочи дека Велика Британија секако ќе ја напушти ЕУ на почетокот на 2019 година, независно дали дотогаш ќе успее да се постигне договор за иднинте односи со ЕУ или не.

Едно од главните спорни прашања е до која мерка Велика Британија ќе мора да ги прифати европските регулативи во економијата, а со тоа, индиректно, тие да важат и во нејзините трговски односи со САД.

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести