ТРАМП ЌЕ ГО РАСТУРА СОРОС ВО ЕВРОПА: Поранешниот идеолог на Трамп создава нов поредок во Европа!

  • July 25, 2018
  • Коментари

Стивен Бенон, поранешниот идеолог кампањи Доналд Трамп и Нова тадесница во Брисел формира фондација која ќе ја поддржи екстремната десница пред изборите за Европскиот парламент, пишува Дојче веле, крајната цел е да се бори против влијанието на Џорџ Сорос.

Го нарекуваа “Дарт Вејдер на Трамп,” гениј во сенка, човекот кој наводно имаше одлучувачко влијание врз концептот на претседателската кампања која го седна Трамп во Белата куќа.

Според извори, Бенон бил сметан за “неписмен идиот” кој се плаши да влезе во Белата куќа.

Трамп наводно мислел дека Бенон е луд, дури и за него премногу радикален.

Сепак, сивата еминенција на не се повлекува. Во март, Бенон се појави пред поддржувачите на Францускиот национален фронт во Лил.

Овие денови, американскиот портал за вести “Дејли Бист” ја објави намерата на Бенон наскоро да воспостави во Брисел Фондацијата “Движење”, која треба да ги поддржи силите на десницата традиционалните конзервативци и демократи.

Целта е да поттикне поход на десничарите во Европскиот парламент, пред изборите кои ќе се одржа во мај следната година.
Стивен Бенон(64), е поранешен издавач на влијателниот конзервативен портал Брајтбарт, кој важи за еден од водечките идеолози на она што во Америка се нарекува “Алт Рајт” (алтернативна десница), а во Европа “нова десница”.

Претходно «
Следно »