January 17, 2021, 9:58 am

Трамп: Kaндидaтoт зa Вpхoвниoт cyд нa САД ќe бидe жена

Поврзано

Фејсбук и инстаграм ги одблokираа профилите на Трамп

Фејсбук и Инстраграм му ги вратија профилите на актуелниот американски претседател Доналд Трамп кому му беа претходно блокирани. Претходно, Марк...

(Видео) Илјадници мигpaнти од Хондурас се упатија кон американските граници

Илјадници мигранти од Хондурас во колони тргнаа кон американските граници надевајќи се дека новиот претседател, Џо Бајден, ќе ги...

Hoceл доволно opyжје за цела чeтa: Уапceн потенциjaлен атентaтop на Бајден во Вашингтон

Полицијата во Вашингтон, во петокот, уапси маж од Вирџинија, кој наводно се обидел да помине низ безбедносен пункт со...
- Advertisement -

Претседателот на САД, Доналд Трамп, најави дека следната недела ќе номинира жена што ќе ја наследи починатата Рут Бадер Гинзберг во Врховниот суд на САД.

– Името на кандидатот ќе го објавам следната недела. Тоа ќе биде жена, рече Трамп на предизборен митинг во Северна Каролина.

– Мислам дека би требало да биде жена, затоа што жените многу повеќе ми се допаѓаат од мажите, додаде Трамп.

Американскиот претседател го повика Сенатот, во кој републиканците имаат мнозинство, „без одлагање“ да го разгледаат неговиот кандидат за судија на Врховниот суд, со цел да се пополни местото што остана празно по смртта на судијката Рут Бадер Гизнберг.

– Ние сме ставени во оваа позиција на моќ и значење за да донесуваме одлуки во име на граѓаните кои гордо не избраа, а долго време се верува дека најважната од тие одлуки е избор на судии на Врховниот суд. Ние ја имаме оваа обврска, без одлагање, напиша Трамп на Твитер.

Latest News

Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9...

More Articles Like This