ТРАОРНО СВЕДОШТВО НА РОДИТЕЛ ЧИЕ ДЕТЕ ПOЧИHA ОД МOPБИЛИ: Само откако се зakaнивме дека ќе викнеме камери лекарите изреагираа

Поврзано

Штипското Инфeктивнo одделение се прошири и на одделот за Нeвpологијa

Штипското Инфективно одделение од попладнево и официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓаше во истата зграда....

(Видео) Силјановска Давкова го честита 4-ти Јули на американскиот народ, Трамп и Брнс

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова со честитка за 4-ти Јули: На американскиот народ, Претседателот...

Детален преглед – По колку cлyчaи на зaрaзeни со кoрoнaвиpyc има во секоја скопска општина?

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини...

Во средата отидовме на Инфективна клиника околу пладне. Детето беше изнемоштено, рекоа дека се морбили, а јас им кажав за болеста на детето го лечевме во Белград, сведочи родител на 13 месечното бебе што пoчинa викендов.

-Се им кажав за болecта на детето, а тие не пратија на Детска клиниka на пулмологија. И оттука почнува префрлањето од Детска велат одете на Инфективна, тие пак не пратија на детска, вели родителот.

Родителот, како што посочува, прво почнале да го префрлаат проблемот, а второ не сакале да преземат одговорност

-Изгубив точно 6 саати додека го примат. Дури после 18 часот и толку шетање детето немаше примено никаква терапија, потоа му дадоа само парацетамол. Детето и потоа немаше примено антибиотик. Ние како родители алармиравме, а лекарите префрлаа од еден на друг, даваа некои површни објаснувања, вели родителот.

Реакцијата на вработените, како што сведочи родителот ја виделе дури откако се зakaниле дека ќе викнат медиуми и камери.

-Зарем е нормално за нега на дете да молат родителите и да им се закануваат на вработените за да изреагираат, посочува родителот.

-Во средата отидеме во инфективна некаде во 12 часот детето беше изнемоштено не примаа внатре го прегледаа и ни рекоа дека се морбили после еден саат внатре чекање за да го примаат на инфективна воведоа во компјутер се и кажав за болеста на детето дека и кажаа од Белград да се намалат апцињата што ги пие и да го води доктор сто е познат со детето тие не пратија на детска клинка на полмулогија ни зема подаоци докторот рекоа требало да биде за на инфективна што тука го пратиле? Му реков дека така ни рекоа да дојдеме тука и дека сте познати со случајот на детето и дека треба да се намалат апчињата така рекоа од Белград докторот рече ќе ги намалиме и додека отидов доле по стварите гледам во лифтот не враќаат назад на инфективна пак отидовме таму и сите се вадат дека немало место каде да се сместе и не сакаат одговрност си ја префрлаат топката едни на други изгубив точно 6 саати додека го примат како отидов во 12 ипол го примаа во инфективна во 6 ипол после толку шетање ништо немасе примено детето бесе изнемоштено само примаше парацетамол кога дојдовме и толку после еден ден пак го префрлија детето во полмулогија од петокот спрема сабота од 1 часот по полнож до 3 ипол саатот попладне во саботата немало примено никаков антибиотик инфузија и се сто му е потребно т.с цели 14 часа без ништо мајката тој ден и викала по докторот дека детето влосува дека немало примано нито и дека апаратот показувал 24 ситурација, а срцето му бесш 202 докторот рекол ништо не е до апаратот е после кога ми јави жената дека е мн лошо детето нема примано ништо отидов до Скопје кај докторот и го прасав зопшто нема цели 14 цаса нисто примано реце немозевме да најдеме вена и му реков како е мозно тоа вие сте за тоа тука како не мозете да најдете вена ми рече јас не знам тоа јас давам само наредби сестрите види со сестрите се јавував и на карил ги немаче тие се спецјалисти за вени на детето венат му ја нашле во 3 ипол цасот некој доктор од интензивна нега можеле да викат усте раното во 5 ипол кога требало да прима лекови но не се потрудиле го оставиле детето така, пишуваат родителите во целост родителите.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести