ТРАЈКО ВЕЛЈАНОВСКИ: Ветивте дека ќе има најмногу 20 министри. Година и пол има до наредни редовни парламентарни избори вие таа обврска не ја исполнивте

Поврзано

СИЛЈАНОВСКА ДО ШИЛЕГОВ: Се знае кој би победил на натпревар за најзелен градоначалник во Европа

Професорката Гордана Силјановска Давкова на духовит начин реагира на навредите кои градоначалникот на Скопје Петре Шилегов ги даваше на...

ПОЛИТИКА ИЛИ МЕДИЦИНА: Анализа за состојбата пред и по укинувањето на полицискиот час

Пред 65 денови беше воведен за прв пат полициски час на целата територија. Бројот на новозаразени од коронавирус тогаш...

ДИМОВСКИ: Да ја вратиме Македонија на Македонците

Дрво без корен не бидува. Така е и со секој народ и неговата историја, традиција и фолклор. Овие три...

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски на денешната собраниска седница го потсети премиерот Зоран Заев дека се уште го нема исполнето ветувањето за намалување на бројката на министри, односно дека бројот на министри нема да биде повеќе од 20.

Господине Заев кога ќе го исполните барањето кое што го дадовте на граѓаните кое го има и во „планот за живот“? Ветивте дека ќе има најмногу 20 министри. Година и пол има до наредни редовни парламентарни избори вие таа обврска не ја исполнивте, истакна Вељаноски.

Тој посочи дека премиер и уште 15 министри е бројката која мора да се исполни, а се друго е коалиционен договор на сметка на државата, и затоа сега сме доведени до ситуација кога се ставени министри кои цел мандат не исполниле ништо од својата задача.

На секоја реконструкција на Влада ќе ве потсетуваме и се надеваме дека до крај на мандат ќе ја исполните. Зошто имате плус 9 или 10 министри кога ветивте дека нема тоа да го правите?, запраша Вељаноски.

На крајот тој потенцираше дека сериозноста на Владата и собранието граѓаните може да ја видат по тоа што истовремено додека има една важна работа како реконструкција на влада, половина од пратениците мора да се по комисии каде што нетранспарентно се носат закони по скратена постапка.

Актуелно

ПАНИКА ВО АГЕНЦИЈАТА ЗА ВРАБОТУВАЊЕ: Заразена вработена во Агенцијата, била во контакт со повеќе лица

Вистинска паника владее во Агенцијата за вработување откако денеска е потврден првиот случај на позитивен вработен во оваа државна...

Инфектологот Цана: Во просек сега имаме повеќе заразени отколку кога беше воведен полицискиот час

Доколку кривата со нови случаи продолжи со ова темпо во наредните денови, вкупниот број на заразени од Ковид-19 кај нас ќе ги надмине првичните...

KOНЕЧНО ЌЕ МОЖЕМЕ КОГА САКАМЕ ДА СЕ ДВИЖИМЕ: Од денеска целосно се укинува полицискиот час

Од денеска целосно престанува да важи Одлуката за забрана и посебниот режим на движење на граѓаните на територијата на Република Македонија. Оваа одлука е донесена...

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате девојчево дома да си оди...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

Повеќе вести