ТРГОВСКАТА ВОЈНА НА САД СО КИНА ЌЕ ГИ ПОСКАПИ УРЕДИТЕ НА ЕПЛ: Трамп ги притиска Епл да го префрлат производството од Кина во САД

Поврзано

ЏОРДАН ЗА СЛУЧУВАЊАТА ВО САД: Ја гледам и чувствувам сeчија болka, бec и фpycтрација

Најдобриот кошаркар на сите времиња Мајкл Џордан, се огласи по yбиcтвoто на афроамериканцеот Џорџ Флојд од страна на полицаецот...

ИНВАЗИЈАТА ПРОДОЛЖУВА: Индија со дpoнови и пpoтивпожарни возила се бopи пpотив скакулците

Покрај пандемијата на коронавирусот, Индија деновиве се бopи против најголемата инвaзија на скакулци во последните три децении, што се...

ИНРЕКОМ: (Зло)Употребата на вонредната состојба за донесување додворувачки владини уредби

Во чиј интерес работи техничката Влада на Република Македонија? Вонредната состојба која беше продолжена вчера за нови 14 дена...

Американскиот претседател Доналд Трамп го повика Apple своето производство да го премести во САД, наместо во Кина, за да ги избегне последиците од трговската војна со Пекинг, пренесува AFP.

Трамп повеќепати повикуваше различни компании да го преселат производството во САД или да го зачуваат таму, истовремено преземајќи агресивни трговски активности насочени кон намалување на трговскиот дефицит на САД.

„Цените на Apple може да се зголемат поради големите давачки кои можеме да ги наметнеме на Кина, но има лесна одлука“, рече Трамп. „Правете производи во САД, наместо во Кина. Започнете со изградба на нови погони сега. Тоа е возбудливо!“, изјаво американскиот претседател.

Сепак повисоките трошоци за плати во САД би можеле да ги компензираат придобивките, кои Apple може да ги добие, ако ги избегнe давачките кои влијаат на произведените производи во Кина.

Актуелно

НЕ СЕ 67 ТУКУ 76 НОЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Дури 52 се од Скопје!

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи...

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа на скандалозни тврдења. Јанева во своето...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести