ТРЕБА ДА СЕ ОДИ НА ИЗБОРИ: Ѓорѓе Иванов има две можности, една да им даде малку време на партиите, другата да го свика Советот за безбедност!

Поврзано

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во...

Ѓорге Иванов е умен човек и уставните можности што му стојат на располагање. Една е оваа, во која партиите земаат малку време за да почнат да функционираат мозочно, а втората му е да го свика Советот за безбедност и бидејќи Уставот само тука му дава ингеренции да донесе заклулоци, самостојно. Но, сите сфаќаат, поготово потписнициве на Пржинскиот договор дека кризава нема да се разреши со оваа влада што произлезе од некакви изнасилени и фалсификувани избори, изјави новинарката Мирка Велиновска во емисијата „Миленко Неделковски Шоу“.
mirka_milenko

-Трула е основата на која што стојат резултатите. Тие ја срушија онаа зад која што стоеше реален народ со безмалку беспрекорни избори, претходните, не ги признаваа резултатите. Во нелегитимен процес, каде што одеднаш се тргнува легитимен премиер и станува трговски патник се прогласува техничка влада, се “убацуваат“ чудесни, страшни решенија, паралелни министри, обвинителства, вели Велиновска.

За да се врати првобитната ссотојба, додава таа, треба да се оди на избори кои ќе ги организира македонската држава.

-Не ме интересираат импланти странски, ни посматрачи или незнам што. Ќе си ги изведе изборите, Македонците ако ништо друго не знаат, знаат да гласаат совршено честито и ќе си изберат влада и таа влада мора да подготви две работи, едната е попис на државјани. Второ, нема преговори за името. Може секој поединечно што сака да си смени, и име, и пол… нема право тоа што го направил за себе да го бара од своето семејство, од тие што пред тоа живееле, од тие што утре ќе живеат. Тоа не е игра, рече Велиновска.

Актуелно

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

(Во живо) Бoмбa на Љупчо Палевски, приcлyшкyвани и следени новинари, политичари и активисти на „Бојкотирам“

Во „Public Room“ на прес конференција, Љупчо Палевски открива дека во период пред референдумот биле прислушкувани и следени, новинари, политичари и активисти на движењето...

Брима Галуп воопшто не спровела анкета, СДСМ „води“ само на непостоечки анкети!

Новинарот Горан Момировски во емисијата „Заспиј ако можеш“ откри скандал од невидени размери споделувајќи со македонската јавност дека Брима Галуп воопшто не спровела никаква...

Повеќе вести