ТРИПУНОВСКИ ОД ОРАОВЕЦ, ВЕЛЕШКО : Македонија има многу со што да се пофали!

Поврзано

ТРИПУНОВСКИ ПОКАЖА ДЕКА Е НЕПРИКОСНОВЕН : После три децении, министерството за земјоделие конечно го доби вистинскиот човек!

Попладнево на страната на дополнителниот заменик министер за шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски се појави видео на кое се...

ДАЛИ ШУМСКОТО Е ПОД КАПАТА НА ШУМСКАТА МАФИЈА : Во Македонија секој препродава дрва, само во Национални Шуми нема!

Јавната група „Шумарство - Република Македонија„ објави писмо во кое пензионер, жител на Република Македонија кој бил редовен купувач...
- Advertisement -

Сточарите деновиве го прават традиционалниот потстрижување на овците.

Дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски денеска присуствува на традиционалниот стриг во велешкиот регион. Трипуновски во периодот зад нас со своите секојдневни теренски и секакви активности покажа дека во вистинска смисла е министер за земјоделие.

Тој покажа дека секаде и секогаш ќе биде во присуство на земјоделците, независно дали тоа ќе бидат вакви моменти каде е повикан за убаво, или пак за моменти каде е повикан за решавање на проблеми на земјоделците.

Сведоци сме изминатиов период дека Трипуновски се појави секаде каде земјоделците го побараа тоа од него и заедно со земјоделците алармираше од терен до власта за побрзо решавање на проблемите кои оваа година во огромна мера го најдоа земјоделието.

Инаку, во конкретнава ситуација денеска, стригот на овците се прави секоја година со цел олеснување на чистењето на нивната кожа, а истовремено и намалување на можноста за задршување на кожните паразити.Покрај оваа придобивка, исто така со стрижењето на овците се подобруваат апетитот, кондицијата и продукцијата кај овците, а се подобрува и работата на метаболизмот.

Покрај ова, волната е еден од исклучително важните производи од овците.

 

Денеска сум во Ораовец, велешко, на традиционално потстрижување на овците.Македонија има со што да се пофали. Нашата…

Julkaissut Цветан Трипуновски Sunnuntaina 31. toukokuuta 2020

Latest News

ЈО – Итнo и со приоритет се постапува по индиции за извршени кpивични дeлa поврзани со изборите

Итно и со приоритет се постапува по индиции за извршени кривични дела поврзани со изборите, при што известувањата веднаш...

Тeшкa coобрaќaјкa во тетовско, зaгинa мотоциклист

Мотоциклист загина во сообраќајна несреќа која се случила вчера на локалниот пат с.Палатица – Желино. Во несреќата учествувале автомобил „ауди“, со скопски регистарски ознаки, управуван...

Teлoтo го зaвиткaл во вреќи и ќебе, па го фpлил – Кpивичнa за скопјанец кој ја y6ил партнерката

Единицата за насилен криминал на СВР Скопје при Бирото за јавна безбедност до надлежното Основно јавно обвинителство во Скопје, поднесе кривична пријава против И.Е.(36)...

Гласањето на бoлнитe во шест општини од Југоистокот се одвива без пpoблeми

Вкупно 1.369 болни и изнемоштени лица денес гласаат во општините Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село и Конче. Гласањето се одвива без проблеми и...

Се празнуваат големите господови лекари Св. Козма и Дамјан

Денеска е Св. маченици и бесребреници Козма и Дамјан. Браќата Козма и Дамјан потекнуваа од Рим. Беа крстени уште во детството и воспитани во христијански...

More Articles Like This