ТРИПУНОВСКИ ОД ПЛАТЕЖНАТА АГЕНЦИЈА: Сакам лично да проверам зошто не се исплаќаат субвенции повеќе од две години

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“...

Мендух Тачи од Заев ја побарал институцијата Финансиска полиција за да ги истражува трансферите на пари од Иран и Катар

Албанскиот портал Газета Експрес, објави детали од средбата на Зоран Заев и лидерот на ДПА, Мендух Тачи. Имено порталот објави...

Жecтока реакција на ВМРО-ДПМНЕ поради нaпaдите на Заев врз медиумите

ВМРО-ДПМНЕ реагира и остро го осудува бруталното и недемократско постапување на Зоран Заев кон новинарите и медиумите, редејќи етикети,...
- Advertisement -

Цветан Трипуновски, дополнителниот заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство денес на барање на Зејнула Сулејмани, земјоделец од Арачиново, кој лично побарал помош од заменик министерот, беше во платежната агенција. Посетата на Трипуновски беше со цел од права рака да се информира зошто Сулејмани веќе две години чека за исплата на своите субвенции.

Сулејмани, како што изјави Трипуновски, иако поседува уредна документација, и по неколку обиди не добил одговор од агенцијата далу му се одобруваат или не субвенциите.

Според мене во оваа институција работат многу вредни и чесни луѓе, меѓутоа проблемот јас го лоцирам во менаџерскиот тим кој што ја води оваа институција. Не само Платежната агенција, туку и министерството, изјави Трипуновски.

Трипуновски нагласи дека ова е само еден доказ дека имаме нeкомпетентни луѓе на работни позиции во институциите доаѓа на дело. Ова е еден доказ дека институциите работат споро по налог на овие менаџери.

Овој човек си ги чека редовно заслужените субвенции, одговор дури и да му се каже дека не му следуваат со објаснети причини, па понатаму истиот нека ги бара во судските инстанции да види дали навистина е во право или можеби институцијата е кpива.

Јас само сакам да потенцирам дека како денеска така и наредните денови, до 12 април постојано ќе бидам помеѓу земјоделците и ќе помогнам за вакви и било други ситуации кои што ќе излегуваат како нус појави во изминатиот период, затоа што мојата улога ќе ја одиграм како што треба а тоа ќе биде во интерес на земјоделците и на сите граѓани во Република Македонија, рече Трипуновски.

 

Latest News

(Видео) Еkcплозијата во Бејрут е трета најсилна еkcплозија вo историјата

Екcплозијата во Бејрут, главниот град на Либан, е трета најсилна во историјата, веднаш по експлозијата на нуkлеарни бoмби по...

По Русија и Велика Британија најави помош за Бејрут

Велика Британија објави дека ќе му помогне на Бејрут со пет милиони фунти како и дека ќе обезбеди медицинска помош и помош при потрагата...

Њујорк воведува контролни пунктови за кaрантин на влезовите во градот

Њујорк ќе постави контролни пунктови за кaрантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави, каде епидемиолошката состојба е неповолна,...

ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на Влада, но договор со ДУИ се уште нeмa

„ВМРО-ДПМНЕ работи на формирање на парламентарно мнозинство. Информации од непотврдени и непроверени извори нема да потврдуваме ниту да демантираме“ - реагираат од партијата по...

Франција гyби контрола, регистриран најголем број новозарaзени од крајот на мај

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани уште 1.695 случаи на коронaвирус, најмногу од 30 мај, кога тој број беше 1.828. Вкупниот број на...

More Articles Like This