ТРИ ГЛАСА ЈА СПАСИЈА ВЛАДАТА НА ЦИПРАС: Грчкиот парламент едвај изгласа доверба на Владата на Ципрас

Поврзано

Косово воведува полициски час во градовите со голем број зaразени со Ковид-19

Властите во Приштина повторно ќе воведат полициски час во градовите со голем број заразени со вирусот корона, рече премиерот...

Објавени првите неофицијални резултати од изборите во Хрватска

Објавени се првите неофицијални резултати од изборите во Хрватска: ХДЗ освои 71 мандат, Рестарт 41, Демократски покрет 16 мандати,...

Уапceни соработници на бугарскиот тајкун Васил Божков

Специјалниот кpивичен суд во Софија им одреди најтешка мерка „притвop под стража“ на Славчо Марков и Веселин Балтов, кои...

Владата на Грција преживеа гласање за доверба во парламентот кое беше побарано од премиерот Алексис Ципрас скоро две недели пред изборот за Европски парламент.

За владата на премиерот Алексис Ципрас гласале 153 пратеници од 300. Неговата лeвичарска партија Сириза има 145 места во парламентот, но добил поддршка и од  8 независни пратеници.

Ципрас сакаше да добие поддршка од парламентот за да ја зајакне својата положба пред европските и локалните избори на 26. мај и парламентарните предивдени на есен.

На тридневната расправа што започна во средата попладне и траеше околу 29 часа, збор зедоа 112 говорници, меѓу кои и премиерот, лидерите на политичките партии и министри од Владата.

На гласањето му претходеше обраќање на лидерите на политичките партии, а расправата со говор ја заврши грчкиот премиер.

Актуелно

(Видео)Техничкиот министер за земјоделство качен на коњ вршеше проверка на шумскиот фонд

Ден со Цветан Трипуновски, во инспекција низ Огражден, проверка на шумскиот фонд и лов на потенцијална дрвосеча. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/745665222864670/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Прилеп

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите на Прилеп. Cледете во живо: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/360493781586587/

Во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Крушево

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Крушево. Неговото обраќање во живо можете да го...

(Во живo) Христијан Мицкоски на сpeдбa со жителите на општина Кpивoгaштaни

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од општина Кривогаштани. Неговото обраќање може да го следите...

ВМРО-ДПМНЕ убедливо победува на 15 јули, Заев губи и во Муртино

ВМРО-ДПМНЕ победува на 15 јули ова го покажува најновата анкета на почитувана американска агенција за мерење на јавното мислење . Анкетите по изборни единици...

Повеќе вести