ТРИ „ИЉУШИНИ“ ПОЛНИ СО ВОЈСКА СЛЕТАА ВО СРБИЈА: Руската, Српската и Белоруската армија на заедничка вежба „Словенско Братство“

Поврзано

Во Црна Гора за еден месец 339 новозaболени, во Македонија истата бројка за два дена….

Во последните 24 часа во Црна Гора се евидентирани 47 новозаразени со корона вирус од направени 475 тестирања. Од...

Повторно земјотрес во Загреб

Делови од Загреб денеска повторно се тресеа на 2,3 степени според скалата на Рихтер, со епицентарот на 11 километри...

Црна Гора воведе рecтрикции и високи кaзни за непочитување на мерките

Од вечерва, Дирекцијата за инспекциски работи строго ќе ја кaзни секоја повреда на наредбите за спрeчување на ширење на...

Три воено-транспортни руски авиони „Иљушин“ со 212 припадници на руската војска долетаа на батајничкиот аеродром поради учеството во воените вежби „Словенско братство 2016“

iljusin-76-715x400

Заедно со руската војска дојдоа и 56 припадинци на Вооружените сили на Република Белорусија, а на вежбите ќе учествуват и 450 припадници на српската војска.

Покрај човечкиот капацитет, Русија во Србија доведе и три оклопни возила „Бе-Ем-Де 2, мали беспилотни извидувачки летала „Тахион“ како и четири квадови.

Како што претходно беше најавено, вежбите ќе се одржат од 3-ти до 9-ти ноември на аердоромите и полигоните на Војската на Србија, со цел да се унапедат оперативните способности за решавање на тактички и огнени задачи за изведување на против-терористички операции во мултинационално окружување.

За време на вежбата ќе биде прикажано и извршување на хеликоптерски и падобрански десант, десантирање на борбени оклопни возила, обезбедување на десантни простории, извршување на марш, завземање на линија на блокада, извршување на напад на терористичка база, извидување на бунтовнички позиции со употреба на беспилотни летала, како и артилерсика припрема на напад, воздухопловна огнена поддршка на напад, санитетска евакуација, дејство на одземено возило и уништување на експлозивни направи.

Вежите ќе се изведуваат паралелно на автоматизираното стрелиште „Орешац“ на полигонот „Пасуљански лиади“, како и на аеродромите „Ковин“ и „Батајница“.

Во Србија допатували Ансамбл на воздушно-десантнита војска на Вооружените сили на Руската Федерација, кои со уметничкиот анасамбл на Министерството за одбрана на Србија „Станислав Бинички“ ќе одржат заеднички концерти во Ниш, за припадниците на војската на Србија и граѓаните на 6-ти ноември со почеток во 19 часот, а за учесниците на вежбите во Панчево на 13-ти ноември.

Инаку, првата воена вежба „Словенско братство“ е одржана минатата година во близина на Новоросијска.

Актуелно

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Нови „бомби“ во етерот – што мисли Заев за Бранко Црвенковски и неговите луѓе, и колкав е неговиот капитал

Нови аудио снимки од свиркачи се појавија на социјалната мрежа „ЈуТјуб“ на кои може да се слушнат секвенци од разгвор кој Зоран Заев го...

Повеќе вести