September 28, 2020, 3:38 pm

ТРКА ЗА МЕСТОТО НА ТЕРЕСА МЕЈ: Кој ќе ја замени британската премиерка?!

Поврзано

Излезе тајната: Меркел го посетила Навални додека бил во болница

Рускиот опозиционер Алексеј Навални соопшти дека Ангела Меркел го посетила додека бил хоспитализиран во берлинската болница поради труење. -Многу сум...

Силен земјотрес на Света Гора

Земјотрес со јачина од 5.2 степени според Рихтер беше регистриран кусо пред два часот по полноќ во морскиот дел...

Швајцарија на референдум гласа за слободното движење со ЕУ

Швајцарија денеска гласа на референдум за тоа дали да го раскине договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето.Референдумот...
- Advertisement -

Британската премиерка Тереза Меј изјави дека ќе поднесе оставка пред да започне наредната фаза преговори за Брегзит, но не го објави точниот датум кога планира да си оди од функцијата, пренесува Ројтерс.

Членовите на Конзервативната партија веќе започнаа меѓусебна трка во редовите на партијата за кој ќе ја замени премиерката по заминувањето.

Меѓу конзервативците кои сакаат да седнат на премиерското столче се и тројца поранешни министри кои беа дел од владата на Тереза Меј, Естер Мекви, (51) поранешна министерка за труд, потоа поранешната министерка за внатрешни работи, Амбер Руд (55), и поранешниот министер за надворешни работи Борис Џонсон (54), пренесува Ројтерс.

.

Latest News

Вработен во МВР удpил во два мопеди, повpeдeни две лица

На 27.09.2020 во 13.15 часот на паркинг кај ХЕЦ- Матка во Скопје, патничко возило „шкода октавија“, сопственост на...

Златев пред првото рочиште за оддавање службена тајна: Јавниот интерес е поважен од било која класификација

Новинарот и уредник на „Лидер“, Љупчо Златев пред утрешното прво рочиште во судскиот процес за оддавање на службена тајна се огласи на „Фејсбук“ Самиот процес...

АЛАРМАНТНО: Четири дечиња од градинки во Карпош, Аеродром и Ѓорче заболени со коронавирус, се заразиле од родителите

Кај четири деца до пет годишна возраст кои одат во градинка потврден е корона вирус. Извор на заразата е семејството кај сите четири деца. Тестот...

(Видео) Ерменците пpинудени да се повлечат: Азербејџанската apмија во силен контранапад

Министерството за одбpaна на Азербејџан објави видео кое покажува како нивните воopужени cили возвраќаат на apтилериските единици на вoopужените сили на Ерменија на линијата...

Јанакиески: Дури и „Нинџа 2“ сведокот во своите променети искази го негира кривичното дело за кое ме судат

Во своите заврши зборови пред судот за настаните пред Општина Центар во 2013 година (односно „шамарите кои никогаш не се случија“), обвинетиот Миле Јанакиески...

More Articles Like This