ТУНТЕВ И ГРУБИ НЕ ГИ УСОГЛАСИЛЕ СТАВОВИТЕ: Едниот вели законот за двојазичност е само за албанскиот јазик, другиот се правда дека не било така!

Поврзано

(Видео) Плажата во село Стeњe беше гордост, а сега е pyинa која ја покажува нecпосoбноcтa на оние кои ветуваа живот

Плажата во село Стење на Преспанското Езеро беше гордост на туристичките работници од овој регион и потврда за далеку...

Жителите се гнeвни на оваа нeчecнa влacт

Кандидатот за пратеник во изборната единица 2 на ВМРО-ДПМНЕ, Дарко Костовски заедно со носителот на листа во изборната единица...

Македонија ќе се иcпрaви и гордо ќе чекори напред, Радишани е за Обнова на Македонија

Го посетив населеното место Радишани, како и црквата “Св. Наум Охридски” каде што успеав да се сретнам со неколку...

Додека едниот вели дека било лага тоа што законот за јазиците се носи само во корист на албанскиот јазик, а сите други јазици се деградираат, претставникот на албанскиот дел од владеачката коалиција вели дека со овој закон ќе се уредуваат прашањата поврзани само со албанскиот јазик, бидејќи тоа е единствениот јазик кој го зборуваат повеќе од 20% од населението

 

 

Иако не одговори на прашањето од каде е информацијата за тоа дека во Македонија живеат повеќе од 20% Албанско население, имајќи во предвид дека последниот попис е направен во 2002-та година и тоа под силен притисок на меѓународната заедница, со големи сомнежи за фалсификувани податоци, но и со оглед на фактот дека по сите вркстени податоци од институциите кои ги водат матичните книги и базите на податоци за граѓаните на Р.Македонија во државата нема повеќе од 18% Албанско население.

Иако Артан Груби од ДУИ јасно кажа дека со законот за јазиците се уредува употребата на Албанскиот јазик, односно на јазикот кој го зборуваат најмалку 20% од населението, координаторот на пратеничката група од СДС Томислав Тунтев се обидуваше да објасни дека тоа не било така, и дека со овој јазик ќе унапреди користењето на јазиците на сите етнички заедници во Македонија.

Сепак, на прашањето дали тоа значи дека во Старо Нагоричане каде што мнозинството се Срби, униформираните лица ќе имаат ознаки испишани на Македонски и Српски јазик, Тунтев се обиде да го избегне прашањето банализирајќи го дека сега не станувало за тоа збор.

Законот за двојазичност е дел од Тиранската платформа, која беше клучен документ за формирање на владиното мнозинство, а беше отфрлена од ВМРО-ДПМНЕ.

 

Репортер
Борислав Стоилковиќ

Актуелно

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

Повеќе вести