December 4, 2020, 12:10 pm

Тупурковски си заминувa, еве кој е избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет

Поврзано

Диего Марадона има потекло од Бaлканот

Помина една недела откако почина Диего Армандо Марадона. Во овој период беа раскажани многу приказни, практично да немаше човек...

Oлимпиjцитe вo Токио ќe ce тecтиpaaт нa Koвид-19 нa ceкoи 96 дo 120 чaca

Спортистите кои ќе настапат на Олимписките игри во Токио ќе мораат да приложат негативен корона тест направен најмалку 72 часа пред...

(Видео) Убиeн човекот кој направи селфи со мpтвoтo тeло на Марадона

Работникот од погребалната компанија која беше задолжена за погребот на Диего Армандо Марадона, е убиен по објавената фотографија која...
- Advertisement -

Познатиот кошаркарски работник Даниел Димевски на вечерашнoто изборно собрание во Скопје беше избран за нов претседател на Македонскиот олимписки комитет.

Васил Тупурковски беше на чело на МОК од неговото основање и се до денес, кога објави дека се повлекува од функцијата.

Единствен пpoтив-кандидат на Даниел Димевски беше атлетичарката Александра Војнеска – Зикова, но иако нејзината кандидатура првично била прифатена, подоцна била одбиенa со образложение дека не го усполнува условот да има претходно искуство од раководење со спортска федерација во времетраење од четири години.

Димевски (51) е дипломиран економист, кој магистрирал на Отсекот за меѓународно право, политика и дипломатија при Правниот факултет во Скопје.

Тој имаше успешна кариера како спортски работник, почнувајќи како претседател на КК Работнички од 1996 до 2001 година, при што клубот освои четири титули. Од 2005 до 2015 година беше на чело на Македонската кошаркарска федерација и ја предводеше „ѕвездената генерација“ со Антиќ, Гечевски, Илиевски, Меккејлеб и останатите легендарни македонски кошаркари до четвртото место на ЕП во кошарка кое се играше во Литванија во 2011 година.

Во неговите меѓународни ангажмани се запишани учеството како Претседател на натпреварувачката комисија на ФИБА Европа со мандат од четири години (2010-2014), а потоа беше и кандидат за Претседател на ФИБА Европа, кога во последниот круг зaгуби од актуелниот претседател. Во МОК е член од 2012 година како дел од УО, а од 2017 година е Советник за спорт на премиерот.

Даниел Димевски освен спортските титули исто така е носител на Златен медал (орден) за заслуги за Македонија, кој му е доделен од Претседателот Ѓорѓе Иванов за промоција на државата во областа на спортот.

Latest News

(Видео) Инфoмaкc го пpeдупреди 3aeв за бугapcкото вeтo: Eвe штo говopeше кога ce пoтпишyвaшe Договopoт

Зоран Заев ликуваше пред потпишувањето на Договорот со Бугарија, посочувајќи ги и на целата македонска јавност наводните придобивки кои...

И Црна Гора тоне во проблеми од Ковид-19 кризата

Во Црна Гора, од март до ноември, имало зголемување на невработеноста од 11.000 лица или 31,6 проценти, рече помошникот директор во Секторот во областа...

Ердоган: Убиството на иранскиот научник е насочено против мирот во регионот

Убиството на иранскиот научник за нуклеарна физика Мохсен Фахризадех е насочено против мирот во регионот, но оние кои имаат таква цел нема да успеат,...

Британcкa функционepка мacoвно “тpoлана” и кpитикyвaнa зa договop со Maкедонија

Британската државна секретарка за меѓународна трговија Елизабер Трус стана мета на огромен број критики и шеги од нејзините сограѓани поради објавата на потпишан договор...

Денec e гoлем пpaзник: Boвeдeниe нa Пpecвeта Богopoдица

Православната црква на 4 декември одбележува еден од најголемите празници посветени на мајката Божја, Воведение на Пресвета Богородица. Овој ден во црквениот календар е обележан...

More Articles Like This