November 28, 2021, 9:53 am

ТУРСКИОТ НАРОД КАЖА ,,ДА“ НА РЕФЕРЕНДУМОТ: Прв пат во историјата на републиката, ние го променивме нашиот систем на владеење преку граѓанска политика, а не преку влади

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Турскиот народ донесе историска одлука со тоа што кажа „да“ на промените на Уставот, со кои се зголемуваат надлежностите на претседателот, изјави синоќа во Истанбул турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

TOPSHOT - Turkish President Recep Tayyip Erdogan gestures amid confetti during a rally in Istanbul on March 11, 2017.  Erdogan threatened to retaliate after the Netherlands banned the foreign minister from flying in for a campaign rally, as he said The Hague's behaviour was reminiscent of Nazism. Turkish politicians are keen to harness votes of the Turkish community in Europe ahead of the April 16 referendum on whether to boost Erdogan's powers. / AFP PHOTO / OZAN KOSE        (Photo credit should read OZAN KOSE/AFP/Getty Images)
TOPSHOT – Turkish President Recep Tayyip Erdogan gestures amid confetti during a rally in Istanbul on March 11, 2017.
Erdogan threatened to retaliate after the Netherlands banned the foreign minister from flying in for a campaign rally, as he said The Hague’s behaviour was reminiscent of Nazism. Turkish politicians are keen to harness votes of the Turkish community in Europe ahead of the April 16 referendum on whether to boost Erdogan’s powers. / AFP PHOTO / OZAN KOSE (Photo credit should read OZAN KOSE/AFP/Getty Images)

Обраќањето на Ердоган следеше по изјавата на премиерот Бинали Јилдирим, кој ја прогласи победата на гласањето со „да“ на референдумот и покрај тоа што се уште нема официјални резултати од гласањето, јави ДПА.

Целата земја победи, рече Ердоган на прес-конференција во Истанбул, која се емитуваше во живот на турските телевизии.

Тој посочи дека според неофицијалните резултати 25 милиони гласачи одговориле со „да“ на референдумот. – Тоа се 1,25 милиони гласови повеќе од оние, кои одговориле со „не“ на предложените уставни измени, рече Ердоган.

Тој се обрати од официјалната резиденција во Истанбул и нагласи дека референдумот ја затворил вратата на долгата историја на воено мешање во Владата на Турција.

– Прв пат во својата историјата Турција донесе одлука со волјата на Парламентот и на својот народ за толку важна измена. Прв пат во историјата на републиката, ние го променивме нашиот систем на владеење преку граѓанска политика, а не преку влади, кои дошле на власт по преврат или по национално-ослободителна војна, додаде Ердоган.

Тој истакна дека турскиот народ ја заштитил својата иднија и сите се должни да ја почитуваат неговата волја, вклучувајќи ги и сојузниците на Турција.

Ердоган изјави дека голем дел од успехот на референдумот се должи на гласачите надвор од Турција.

Тој нагласи дека Турција може да го стави на референдум и прашањето за враќање на смртната казна, доколку тоа е неопходно. Ердоган нагласи дека ако се покаже потреба тоа прашање веднаш ќе биде разгледано со премиерот и лидерот на националистичката опозиција.

Турскиот претседател напомена дека сите уставни измени нема да стапат во сила веднаш и додаде дека некои од нив ќе влезат во сила во ноември 2019 година.

Според првичните неофицијални резултати од референдумот при преброени 99 отсто од гласовите, за поддршка на уставните измени гласаа 51,3 отсто од турските избирачи. Одѕивот на референдумот изнесувал 86 отсто.

На референдумот 24,9 милиони граѓани гласале „за“ уставните измени, а 23,6 милиони гласале „против“.

Latest News

ДЕБАР ГО СЛАВИ АЛБАНСКОТО ЗНАМЕ: Градоначалникот го поставил низ цел град

Денеска е ден на албанското знаме, па градоначалникот на Дебар Хекуран Дука го честиташе на фејсбук. Поради празнувањето во Дебар...

More Articles Like This