December 2, 2021, 5:29 am

Турски дeтekтиви гo бapaaт вo Македонија тpгoвeцoт co кpиптoвaлyти кoj избeгaл co двe милиjapди дoлapи

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Голема афера ја тресе Турција откако беше објавено дека директорот на платформата „Thodex“ која тргува со криптовалути избегал до земјата со две милјарди долари од клиентите.

На Фарух Фатих Јозер му се губи секаква трага па српскиот весник „Политика“ пишува дека турски агенти се во Албанија и во Македонија бидејќи имаат информации дека тој пребегал на Балканот.

Потерата за Озер почна пред една недела откако клиентите на фирмата не можеле да с ги подигнат парите. Оштетени се околку 390.000 корисници на оваа платформа за размена на криптовалути.

Сметките на директорот се замрнати а измамени се претежно млади луѓе меѓу кои има домаќинки, бербери но и угледни бизнисмени.

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This