September 29, 2020, 10:29 pm

ТУРСКИ ТЕК ЌЕ ПОМИНУВА НИЗ ГРЦИЈА: Турција отвара можност за доставување на гас од Турски тек на грчко-турската граница!

Поврзано

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари...

Колку „заработија“ од Мој ДДВ: Лукаревска, Бочварски, Царовска, Богдановиќ – скенираат

Додека се чека блиц-проектот „Викенд без ДДВ“, повеќето функционери се незаинтересирани да ги скенираат фискалните сметки, но има и...

Цената на горивата останува иста

Регулаторната комисија за енергетика информираше дека оваа недела цените на нафтените деривати ќе остане иста во однос на минатата...
- Advertisement -

Турција нуди можност за доставка на гас преку Турски поток на грчко-турската граница, изјави директорот на „Газпром“, Алексеј Милер, јави ТАСС.

gasovod_turskitek2

Како одговор на прашањето дали тоа значи дека наскоро турските власти ќе ги преформулираат одлуките донесени за време на проектот Јужен поток, дека е можно да биде продолжена работата и по прокетот во претходната конфигурација, со гасовод до Бугарија, Милер изјави: „Не, станува збор исклучиво за преформулирање на сите претходно донесени одлуки за Турски поток, поморскиот гасовод од Русија до Турција“.

На прашањето дали гас може да се доставува преку Турски поток до Европа тој изјави: „Турција нуди таква можност на нејзината граница со Грција“.

Latest News

Коронавирусот мутира и станува сѐ поотпорен на мерките за заштита

Новиот коронавирус мутирал од првичната нишка и сега се смета за позаразен, според научниците од Методистичката Болница во Хјустон. Студијата,...

Колапс во индустријата: Пaд од 9 отсто на индустриското производство во август

Индустриското производство во август годинава во однос на август лани бележи пад од 9,1 отсто, а во периодот јануари ‒ август 2020 година, во...

МК „хотел Мериот“, Телма и Заев – тоа е коалицијата

Во интервју кое на социјалните мрежи на големо се коментираше поради непрофесионалноста на водителот, еден долгогодишен новинар постави лош пример како за неполн час...

Поради дефekт дел од Центар ќе остане без вода

Од ЈП Водовод и канализација информираат дека утре поради дeфект на затварач ф 80 мм., на ул.Филип Втори Македонски ББ (карши Жена Парк), прeкинато...

Семеен „бизнис“ во Кавадарци: Татко и син заедно произведувале и продавале дpoга

Основното јавно обвинитeлствo Кавадарци донесе наредба за спроведување на иcтражна постапка пpoтив две лица, татко и син на возраст од 56 и 33 години,...

More Articles Like This