„ТУРСКИ ТЕК“ ЌЕ СЕ РЕАЛИЗИРА ДО 2019: Директорот на „Гаспром“ уверен дека до крајот на 2019 „Турски тек“ ќе работи во полн капацитет!

Поврзано

ХAOC ВО РУСИЈА: Шумските пoжapи зафатија површина од 17.500 хектари

Шумските пожари зафатија повеќе од 17.500 хектари во Русија, соопшти Службата за заштита на шумите. Според податоците на регионалните шумски...

СПОРЕД ДВА КАЛЕНДАРИ: Денеска е Св. маченик Исидор и Св. Августин

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 мај. Денеска е Св. маченик Исидор. Овој Исидор потекнуваше од островот Хиос...

ПЕСКОВ: Размената на обвинyвачка реторика меѓу САД и Кина е невкусна

Русија денеска ги повика Соединетите Американски Држави и Кина да соработуваат затоа што нивната размена на oбвиненија, како што...

Може  со сигурност да зборуваме за покренување на двете линии од гасоводот ,, Турски Тек“  до крајот на 2016 година,  изјави директорот на  „Гаспром“ Алексеј Милер на состанокот со рускиот претседател  Владимир Путин.  

1108598925

 

Милер  истакна дека „Гаспром“ веќе ги има добиено  дозволите  за локација во турската економска зона, во Црното море  од границата на економските зони на Турција и Бугарската кон Турската на одалеченост од 250 километри за спроведување на истражувања.

 

[kopa_block_quote class=”e.g. kopa-blockquote-1, kopa-blockquote-2″]

Се ова ни овозможува со сигурност да зборуваме  дека двете цевки ќе бидат изградени на време до крајот на  2019. година – додал Милер

[/kopa_block_quote]

„Една цевка со капацитет од  15,75 милијарди кубни метри гас е наменета за турскиот пазар, другата цевка е наменета , како што знаете  за снабдување со гас на европските потрошувачи. Според тоа, предвидено е воспоставување на транзитна инфраструктура преку Турција кон европските земји“, истакнува Милер.

Русија и Турција на 10-ти октомври потпишаа Спогодба за реализација на проектот ,,Турски Тек“. Спогодбата опфаќа изградба на две гасоводни линии под црното Море, чии капацитети се по 15,75 милијарди кубни метри гас.

Актуелно

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

КOРOНAТA НЕ БИРА: Мухамед Зекири позитивен на Koвид-19

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири е позитивен на коронавирусот. Информацијата ја објави на неговиот Фејсбук профил. Зекири информира дека позитивни на коронавирус се и...

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче, место да ја рабори работата...

Повеќе вести