ТУРЦИЈА ВО БОРБА СО ДОЛАРОТ: Турскиот претседател ги повика граѓаните да го конвертираат доларот во националната валута лира

Поврзано

Меркел: Носам маска кога пазарувам во продавница

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека носи заштитна маска на лицето кога оди во продавница. „Ако ги почитувам правилата за...

РКЕ донесе одлука, ова се новите цени на гopивaтa

Регулаторната комисија за енергетика ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ Согласно одлуката, горивата поскапуваат...

Нови цени на гopивaтa од полноќ

Регулаторната комисија за енергетика денеска ќе ги соопшти новите цени на нафтените деривати кои ќе важат од полноќ. Минатата недела...

Турската национална валута брзо ја губи вредноста во односн на американскиот долар оваа година поради претстојните парламентарни и претседателски избори во Турција.

Турскиот претседател Тајип Ердоган ги повика граѓаните во говорот на митингот во градот Ерзурум да ги претворат своите американски долари и евра во националната валута, лира, во обид да го сопрат падот во девизниот курс.

“Моите браќа, кои имаат долари или евра под нивните перници: Одете и конвертирајте ги парите во лира. Ќе ја спречиме оваа игра заедно”, рече тој.

Претходно, Ердоган побара од ММФ да ги номинира своите заеми во злато наместо долари, со цел “да ги спаси државите и нациите од овој валутен притисок”.

Девизниот курс на американски долар во однос на лирата се зголеми од 4,05 (лира за еден долар) на 1 мај до 4,71 на 26 мај, во еден момент, поминувајќи ја границата од 4,91. Турската национална валута изгуби 20% од својата вредност на американскиот долар од почетокот на годината.

Говорот на турскиот претседател доаѓа пред претстојните парламентарни и претседателски избори закажани за 24 јуни.

Актуелно

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

(Видео) По зakaните по неговиот и животот на Јовановски, Дуковски видно вознемиpeн, известени се и амбасадите

Видно вознемирен и нервозен вака може единствено да се опиште денешниот настап на адвокатот на Бојан Јовановски, Сашо Дуковски при изјавата пред обвинителството откако...

Повеќе вести