September 24, 2020, 8:29 pm

Турција и Грција на paбот на вojна

Поврзано

Приштина и Брисел и спремaaт нoж во грб на Србија

Одбивањето на Приштина да расправа за Сојузот на српски општини ја доведе во прашање и средбата меѓу претседателот...

Вонредна вест: И Грција ќе ни постави вeто по Бугарија – одложена ратификацијата на договорот од Преспа

Грчките власти од засега нeјасни причини денеска ја одложија ратификацијата на неколку билатерални договори за соработка со Македонија кои...

Вучиќ пристигна во Турција на средба со претседателот Ердоган

Српскиот претседател Александар Вучиќ пристигна во Истанбул, каде ќе се состане со турскиот колега Реџеп Таип Ердоган. Фотографиите од пречекот...
- Advertisement -

Турската воена морнарица соопшти денес дека бродот „Орук Реис“ во следните две седмици ќе спроведува истражувачко бушење во спорното подрачје на источниот Медитеран, а тоа дефинитивно ќе ги зголеми тензиите со Атина.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис веднаш го свика Советот на национална безбедност, а на состанокот присуствувале и министрите за одбрана и надворешни работи.

Министерот во грката влада, Јоргос Герапетритис изјави дека Атина е во целосна „политичка и оперативна подготвеност“.


Двете земји членки на НАТО Алијансата полагаат право на природните ресурси во тој дел од Медитеранот. Слична најава на Турција минатиот месец ги зголеми тензиите, а ескалација спречи германската канцеларка Ангела Меркел после чија интервенција Турција ги повлече бродовите.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во петокот изјав дека Турција продолжува со истражувањето на нафта и гас во истониот дел од Медитеранот, затоа што Грција не ги исполнила ветувањата во врска со тие активности во регионот.

Ердоган го изјави тоа само еден ден подоцна откако Грција потпиша договор со Египет со кој се поставува поморската граница помеѓу двете земји и се обележува ексклузивна економска зона за право на истражување на нафта и гас.

Ердоган тој договор го нарече „ништовен“ и оцени дека претставува одговор на договорот на Турција со меѓународно признатата либијска влада.

Latest News

Кинеската вакцина први ќе ја добијат Бразил, Индонезија и Турција

Кинескиот фармацевтски гигант „Синовак“ објави кои земји, покрај Кина, ќе бидат први што ќе ја примат вакцината за коронавирусот. Според...

Приштина и Брисел и спремaaт нoж во грб на Србија

Одбивањето на Приштина да расправа за Сојузот на српски општини ја доведе во прашање и средбата меѓу претседателот Александар Вучиќ и премиерот на...

(Фото) Нeгрижа на власта на дело: Арената „Филип Втори“ изгледа како да е стадион стар повеќе од 50 години

Негрижата на власта кон државниот имот сѐ повеќе може да се забележи буквално насекаде околу нас. Не само што не се вложува во нови...

Ивановски: Првиот дел од пругата кон Бугарија Владата ветуваше дека прво ќе биде завршен до март 2019, па до декември 2019, но сѐ уште...

Претседателот на Комисијата за транспорт на ВМРО-ДПМНЕ, Синиша Ивановски вечерва во гостување на Телма телевизија, истакна дека првиот дел од пругата кон Бугарија Владата...

(Видео) Трамп и Меланија гpyбо иcвиркани на погpeбот на cyдијката на Врховниот суд, Рут Бадер Гинзбург

Американскиот претседател Доналд Трамп бил исвиркан денес, додека заедно со неговата сопруга Меланија ѝ оддадале почит на неодамна починaтaта cудијка на Врховниот cуд, Рут...

More Articles Like This