ТУРЦИЈА ЛИДЕР ВО ПРОИЗВОДСТВО И СНАБДУВАЧ СО АВТОМОБИЛИ: 5 од првите 10 најпродавани автомобили во 2018 година се произведени во Турција

Поврзано

ЏОРДАН ЗА СЛУЧУВАЊАТА ВО САД: Ја гледам и чувствувам сeчија болka, бec и фpycтрација

Најдобриот кошаркар на сите времиња Мајкл Џордан, се огласи по yбиcтвoто на афроамериканцеот Џорџ Флојд од страна на полицаецот...

ИНВАЗИЈАТА ПРОДОЛЖУВА: Индија со дpoнови и пpoтивпожарни возила се бopи пpотив скакулците

Покрај пандемијата на коронавирусот, Индија деновиве се бopи против најголемата инвaзија на скакулци во последните три децении, што се...

ИНРЕКОМ: (Зло)Употребата на вонредната состојба за донесување додворувачки владини уредби

Во чиј интерес работи техничката Влада на Република Македонија? Вонредната состојба која беше продолжена вчера за нови 14 дена...

Пет од десетте најпродавани автомобили во 2018 година се произведени во Турција, додека уделот на пазарот на домашно произведени автомобили се искачи на 33,6 проценти, според најновите податоци што ги даде Автомобилската асоцијација на дистрибутери (ODD).

И покрај тоа што доживеа некакво закрепнување со намалувањето на акцизата и намалувањето на данок на додадена вредност (ДДВ) во последните два месеци, пазарот на автомобили го затвори 2018 со намалување од 35 отсто. Во 2018 година, биле продадени 620.937 возила, вклучувајќи 486.321 патнички автомобили и 134.616 комерцијални возила. Автомобилскиот пазар изнесуваше 640.000 единици во продажбата, со додавање на околу 20.000 единици на тешки комерцијални возила што беа продадени минатата година.

Инвестициите на патнички автомобили од производството на брендови во Турција се одржаа во 2018 година, што резултираше со зголемување на продажбата, бидејќи беа воведени нови модели во производствените линии  за склопување автомобили во земјата.

Фиат Егеа презеде водство со 34.060 единици, следен од Рено Меган со 29.381 единици, Рено Клио со 26.460 единици, Хонда Сивик со 23.799 единици и Тојота Корола со 23.576 единици. Покрај тоа, домашниот произведена Hyundai i20 рангирана на 12-то со 11.426 единици.


Уделот на домашно произведените модели во вкупната продажба на автомобили на компаниите со производни погони во Турција се приближи до 100 проценти во 2018 година. Според тоа, учеството на домашните модели што се продаваат под брендот Renault изнесуваа 72,5 проценти, потоа Хонда со 83 проценти, Тојота со 88,4 проценти и Тофаш со 96,6 проценти.

Уделот на увезените автомобили, кој изнесуваше 77,9 проценти во 2013 година и дури 70 проценти во 2017 година, се намали на 66,4 проценти во 2018 година. Според податоците на ОДД, учеството на домашните автомобили се зголеми на 33,6 проценти на крајот од годината , достигнувајќи 163.405 единици во продажбата.

Актуелно

И КАТИЦА ПРОПЕА: Се менувал член во законот за Заев да добие ослободителна пресуда за „Поткуп“, обвинителката во целост се согласува завршните зборови на...

Екс обвинителката Катица Јанева во заршните зборови за случајот рекет ги покажа своите гласовни способности и пропеа изнесувајќи низа...

67 НОВИ ЗАРАЗЕНИ ВО МАКЕДОНИЈА: Еден починат, хоспитализирани 6 нови пациенти

Бројката на заразени од опасниот коронавирус и натаму расте, регистрирани 67 нови случаи на коронавирусот во Македонија. Еден е починат, а хоспитализирани се 6...

(Видео) ПОЧНА ГРАЃАНСКАТА ВОЈНА ВО АМЕРИКА?!: „Падна Рим“, им се удри ли нивниот камен од глава?!

Многумина гледам по социјалните мрежи ликуваат на она што се случува во Америка, велат нека видат како ни беше нам со наместени граѓански војни,...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА: Вилма не ме мрази туку ми љубомори, ама ако нека пукне

Дека е прљав играч, дека е злобен може да кажам. Орце се заебал, мене не можеше да ме купи. Може некој друг може да...

ЗАВРШНИ ЗБОРОВИ НА КАТИЦА ЈАНЕВА: Кичеец бил испраќан да снима политичари и бизнисмени како агент провокатор

Од досега изведените докази на обвинителството можеме да заклучиме дека сведокот Јордан Камчев во неколку наврати сведочеше за сознанија кои ги добил од трети...

Повеќе вести