ТУРЦИЈА МОЖЕ СЛОБОДНО ДА ИЗЛЕЗЕ ОД НАТО: Турците сметаат дека земјата може и без НАТО, особено по говорот на Путин!

  • March 3, 2018

Коментирајќи го претседателот Путин кој неодамна се пофали со напредното руското оружјекако и изјавата на пратеникот Александар Шерин, кој ја сигнализира подготвеноста на Москва ги заштити своите партнери, вклучително и Анкара, турскиот воен експерт Бејзаит Каратас изјави за Спутник дека овие изјави покажуваат дека на Анкара не и е потребно НАТО.

Пензионираниот генерал-полковник на воздухопловните сили на Турција, Бејазит Каратас, рече дека најновите изјави на високи руски официјални претставници покажуваат дека Анкара не и треба НАТО кога станува збор за одржување на својата национална безбедност.

“Москва нагласува дека Турција може мирно да се повлече од НАТО, и откако ќе го стори тоа, Анкара ќе има гаранции дека нема да се соочи со каква било закана врз сопствена безбедност”, истакна Каратас.

Каратас вели дека Америка може да придонесе Турција да стане цел на нуклеарен напад.

“Со тоа, мислев дека било која членка на НАТО, главно Америка, изведе нуклеарен напад врз трета земја од турска територија, тоа може да ја претвори Турција во нуклеарна цел. Сепак, неодамнешните изјави на Русија, која и понуди на Турција систем за заштита кој е алтернатива на нуклеарното одвраќање на НАТО, испратија одредена порака до НАТО и САД преку Турција “, додаде тој.

Каратас истакна дека “САД не се суперсила во однос на нејзините ресурси во областа на конвенционалното оружје, а и самите тие го сфаќаат тоа”.

“САД се земја која е принудена да создава коалиции за да ги спроведе воените интервенции во Авганистан, Ирак, Сирија или насекаде во светот. Зборуваме за Америка, која создаде сојуз со 70 различни сили. Ова е најголемиот доказ дека САД повеќе не се светска суперсила “, истакна тој.

Тој потсети и на изјавите на Путин за софистицирано руско оружје доаѓаат по изјавите на американскиот претседател Доналд Трамп за намерата на Вашингтон да развие американско тактичко нуклеарно оружје.

 

Тој беше повторен од турскиот политички аналитичар Оздемир Аббал, кој рече дека “зборовите на рускиот претседател ја одразуваат неговата желба да формираат нов сојуз”.

Според Акбал, една од целите била “да испрати одредена порака до Турција, која се соочува со проблеми во односите со своите сојузници во врска со сириското прашање”.

“Со изјавите за развојот на најновото руско нуклеарно оружје, Путин, од една страна, го истакна статусот на Русија како глобален играч, постигнат по почетокот на операцијата во Сирија во 2015 година, а од друга – тој изрази намера да создаде нови сојузнички односи “, истакна Акбал.

Тој потсети дека и покрај серијата проблеми во односите, Турција и понатаму останува членка на НАТО, што ја спречува Анкара да се приклучи кон други сојузи.

“Ако структурата на [овој] систем не е погодена од криза која фундаментално би ја променила постојната рамнотежа на моќ (како Втората светска војна во тоа време), ќе биде многу тешко за Турција да преземе акција насочена кон промена на постојните сојузнички структура “, заклучи Акбал.

 

Повеќето Турци сметаат дека Анкара може без НАТО – анкета

Претходно оваа недела, Александар Шерин, прв заменик-претседател на Комитетот за одбрана на Долниот дом на Русија, рече дека земјите од Сирија, Иран, Северна Кореја, Кина и Турција остануваат партнери на Русија и дека Москва ќе биде подготвена да “застане” за нив во случај на можен нуклеарен напад.
Во соопштението беше проследено со обраќање до државниот врв на претседателот Владимир Путин до Сојузното собрание на земјата, во кое тој конкретно го нагласи најнапредното руско оружје, вклучувајќи ја и балистичката ракета “Сармат”, хиџроничниот ракетен систем со висок прецизност хиперсоничен авион “Кинџал” и Авангард стратешки хиперсоничен ракетен систем.

 

Претходно «
Следно »