ТУРЦИЈА ПОДДРЖУВА МИСИЈА ВО ДОНБАС: Ердоган спремен да испрати војска во мировна мисија во Донбас

  • April 9, 2018
  • Коментари

Турција е спремна да учествува во мировна мисија на Обединетите нации во Донбас, соопшти прес службата на претседателот на Украина Петро Порошенко на крајот од разговорот со претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган во Истанбул

„Претседателот Петро Порошенко ја информираше турската страна за ситуацијата во Донбас. Турција поддржува распоредување на мировна мисија на ОН во Донбас и изрази спремност да учествува во истата“, соопштуваат од прес службата.

Порошенко се наоѓа во работна посета на Турција, каде што се состана со претседателот Реџеп Таип Ердоган и министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Претходно «
Следно »