ТУРЦИЈА РАСЧИСТУВА СО ПЛАТЕНИЧКИ ОРГАНИЗАЦИИ: Уапсен првиот човек на „Амнести интернешанл“ за Турција

  • July 6, 2017
  • Коментари

Турската полиција го упаси првиот човек на организацијата за заштита на човековите права „Амнести интернешанл“ за Турција, Идил Есер.

Покрај шефот на организацијата, уапсени се уште 12 лица активисти за заштита на човековите права, додека одржувале состанок во близина на Истанбул.

Засега не е познато зошто се уапсени, а „Амнести интернешанл“ побара нивно итно ослободување, оценувајќи го актот како гротескна злоупотреба на власта.

Претходно «
Следно »