ТУРЦИЈА СЕ БОРИ СО KPИЗАТА: Воведени дополнителни царински тарифи на повеќе од 800 производи

Поврзано

Албанија ќе отвора привремени прифатни кампови за мигpaнти кои ќе побараат aзил

Албанската заменик министерка за внатрешни работи Ровена Вода најави зајакнување на капацитетите на границата, со поставување привремени прифатни кампови...

Косово со нови мepки за зaштитa од Koвид-19

Косовскиот министер за здравство Арменд Земај ги соопшти новите мерки за заштита од ширењето на епидемијата на Ковид-19, кои...

Вучиќ за своето здравје: 12 пат велат дека ќе умрам, е не удира гром во коприви

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ рекол во програма во живо на ТВ Пинк, дека се чувствува добро. На прашање каде...

Турција воведе дополнителни царински тарифи до 30 проценти за увоз на повеќе од 800 производи, вклучително и земјоделска машинерија.

Минатата недела, Анкара објави дополнителни царински тарифи за увоз на десетици производи, вклучувајќи машини за миење садови, замрзнувачи, накит, музички инструменти и санитарни производи.

До 30 септември, увозот на тие производи ќе има дополнителни царински давачки, со стапка до 30 отсто, а потоа и до 25 проценти.

Турција денеска најави дополнителни царински тарифи во висина до 30 отсто на увоз на некои градежни алати, некои челични и железни производи, резервни делови што се користат во автомобилскиот сектор, телевизори и широк спектар на други производи.

Новите тарифи, по септември може да се намалат до десет процентни поени и нема да важат за увозот од земји со кои Турција има договор за слободна трговија.

Владата на Турција може да ги искористи новите тарифи за да го спрeчи растот на дефицитот на тековната сметка.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести