November 30, 2021, 10:50 pm

Турција oдби да го преземе управувањето со аеродромот во Кабул, но е подготвена да обезбеди помош Талибанците

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Турција одби да го преземе управувањето со аеродромот во Кабул, но е подготвена да обезбеди помош за радикалното движење „Талибан“ во областа на техничката безбедност и обезбедување, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на извори во турската полиција.
„Во случај Талибанците да побараат техничка помош, Турција може да ја обезбеди во областа на техничката и безбедноста на аеродромот“, рече еден од изворите на агенцијата.
Според него, поради големиот хаос на аеродромот, „процесот на преземање контрола е автоматски невозможен“.

Latest News

Бугарскиот европратеник Радев ѝ порача на ЕУ: Во Бугарија нема македонско малцинство – нема компромис за тоа

Бугарскиот пратеник од поранешната владејачка партија ГЕРБ, Емил Радев, апелираше до колегите од Европскиот парламент да не се обидуваат...

More Articles Like This