January 17, 2021, 10:49 am

Тaкa тpeбa: Eлиминиpaн кopoнaвиpycoт вo дpжaвaтa Викторија пo тpи мeceци изoлaциja

Поврзано

Градоначалникот на Росоман позитивен на ковид-19

Градоначалникот на Росоман Бранко Јанев е позитивен на вирусот Ковид-19. Тој информацијата ја објави на својот Фејсбук профил. Упати порака...

СЗО бара поocтри мерки во европските мерки

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика европските земји да сторат повеќе во спречување на ширењето на новиот сој на...

Кoвид-19 пронајден во сладолед во Кина, целата серија повлечена од продажба

Во Кина, коронавирусот е пронајден во еден вид сладолед, поради што целата серија е повлечена од продажба, соопшти тамошната...
- Advertisement -

Австралиската држава Викторија, која во августот имаше речиси 8.000 заразени со коронавирусот, но и повеќе од 800 смртни случаи, по тримесечната изолација, бележи четири недели откако нема нови регистрирани случаи на вирусот, пренесува „Данас“.

Здравствените власти соопштија дека 28 дена без нови случаи значи дека вирусот е елиминиран од заедницата, имајќи предвид дека станува збор за два периоди на инкубација од 14 дена.

Таму, во последните 24 часа се тестирани 9.828 луѓе.

Последниот пациент заразен со Ковид-19 беше пуштен од болница во понеделникот, што значи дека нема повеќе активни случаи во тој дел на Австралија.

Австралија досега успеа добро да се справи со пандемијата на коронавирусот, со нешто повеќе од 27.700 потврдени случаи и 907 смртни случаи од појавата на вирусот, од кои 819 беа во Викторија.

Latest News

Затворен угостителски објект во тетовско, работел по дозволеното време

Вчеравечер (16.01.2021) околу 21.30 часот, во тетовско Горно Седларце, полициски службеници на СВР Тетово го лишиле од слобода 41-годишниот...

More Articles Like This