November 28, 2021, 9:08 am

Тpaмп нajaви oтвopaњe cвоja coциjaлнa мpeжa – „Truth Social“

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп формираше своја социјална мрежа Truth Social. Тој објави за платформата откако беше забранет од Твитер, Фејсбук и Јутјуб во јануари, обвинувајќи го дека ги поттикнал своите поддржувачи на агресија преку неговите профили пред нападот на Капитол. Платформата почнува со работа во ноември, како бета веризија – односно од идната година целосно функционална, јавија американски медиуми.

Поранешниот претседател сака да се „спротивстави на тиранијата на технолошките гиганти” кои „ја искористија својата еднострана сила за да ги замолчат гласовите на несогласување во Америка”, наведе тој во соопштение.

Платформата ќе биде во сопственост на новоформираната Trump Media & Technology (TMTG), структура што ќе обезбедува и видео услуги.

Latest News

Максо пак paзочаран од СДCM

Официјално, на синоќешната прес-конференција, портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска ја информираше јавноста дека во партијата ќе има внатрепартиски избори...

More Articles Like This