УАПСЕНИ ДВЕ ЛИЦА ЗА НАПАДОТ НА МОМЧЕТО: Двајца од тројца напаѓачи кои го избодеа момчето кај „Рекорд“ уапсени

Поврзано

Kpиминал тежок милиони евра, Нова Логистик единствена компанија која замина во стечај со прикажана добивка

Драмата во Фени индустри започна во 2017 година, неколку месеци пред на крајот од месец ноември Основниот суд во...

За уште еден градоначалник се бара пpитвop

По градоначалникот на Босилево Марјан Јанев кому веќе му е определне притвор, уште еден градоначалник е фатен во купување...

„Наркос Македонија“ , кpиминaлнa империја изградена на темели од „зелено злато“

Уште во 2016-та во Македонија е легализирана марихуаната за медицински потреби. Од тогаш марихуаната може да се одгледува во...
- Advertisement -

Утрово се приведени две од трите лица кои се учесници во настанот, а во моментот во СВР Скопје се преземаат мерки на документирање и целосно расчистување на случајот.

Полицијата ги идентификува тројцата учесници во инцидентот кои на 1 март на автобуската постојка Рекорд во центарот на Скопје му нанесоа убодна рана на З.Т.(17) од Скопје.

Како што информира директорот на Бирото за јавна безбедност Лазо Велковски на денешната прес-конференција, утрово се приведени две од трите лица кои се учесници во настанот, а во моментот во СВР Скопје се преземаат мерки на документирање и целосно расчистување на случајот.

– Приведените лица во целост го признаваат ова дело и кон нив во текот на денот или во наредните денови ќе биде поднесена кривична пријава. Против третото лице СВР има распишано централен распис и по него се уште се трага, рече Велковски.

Двете приведени лица за настанот се среднокшколци во гимназијата „Цветан Димов“, а инцидентот се случил, како што рече Велковски, по вербална расправија при влегување и излегување од автобус број 57 за која истрагата треба да покаже за што била.

Велковски на новинарско прашање рече дека не станува за организиран настан како што сака да се прикаже во јавноста дека навивачката група „Шверцери“ стои позади овој инцидент. Утрово имале средба со претствници на клубот „Шкупи“ и „Шверцери“, кои негирале дека лицата се членови на нивната навивачка група.

Инаку, малолетникот е вон животна опасност. Во нападот што се случи на 1 март околу пладне на постојката Рекорд на малолентикот му беше нанесена убодна рана од остар предмет во пределот на стомакот.

Latest News

Kpиминал тежок милиони евра, Нова Логистик единствена компанија која замина во стечај со прикажана добивка

Драмата во Фени индустри започна во 2017 година, неколку месеци пред на крајот од месец ноември Основниот суд во...

За уште еден градоначалник се бара пpитвop

По градоначалникот на Босилево Марјан Јанев кому веќе му е определне притвор, уште еден градоначалник е фатен во купување гласови за овие избори. и...

Бугарското oбвинитeлcтвo почна иcтрaгa пpoтив бизнисменот кој ги организирал пpoтecтитe пpoтив Борисов

Специјалното обвинителство на Бугарија денеска соопшти дека почнало нова истрага против коцкарскиот магнат Васил Божков во врска со неговото вмешаност во злосторничко здружување...

САД го обновуваат издавањето визи

Американските амбасади и конзуларни претставништва ќе го обноват издавањето визи во најскоро време, соопшти денеска Стејт департментот, но не прецизира точна дата. Издавањето визи беше...

Цело хрватско Министерство во caмoизoлaцијa пopaди кoрoнaвиpyc

На сите функционери од хрватското Министерство за наука и образование, предводени од министерката Блаженка Дивјак, денеска епидемиолозите им наложија да се изолираат и да...

More Articles Like This