September 26, 2020, 3:39 pm

УБИЕН ТЕРОРИСТОТ ВО ФРАНЦИЈА: Терористички напад во Франција, терористот е убиен

Поврзано

Кapантин во три градови во Црна Гора

Од понеделник 28 септември, до 12 октомври, поради порастот на случаите со кopoна вируc во Никшиќ, Беране и Андриевиќи,...

Пpонајдена црната кутија од пaднaтиот авион во Украина

По падот на вoeн авион во Украина со десетици зaгинaти, пронајдена е црната кутија. Вoeни експерти го истражуваат и...

Кopoнaтa ги ocиpoмaши: Кpaлcкoтo ceмeјcтвo e вo зaгyбa 40 милиoни фyнти

Поради мерките за ограничување, откажани се туристички посети на големи атракции како што се палатата Бакингем или замокот Виндзор,...
- Advertisement -

Француската полиција уби еден напаѓач кој зеде заложници во супермаркет во јужна Франција, потврди министерот за внатрешни работи Жерард Коломб. Париз претходно го нарече инцидентот како најверојатен терористички чин.

Вооружениот напаѓач, наводно со мароканско потекло, отворил оган на четворица полицајци во историскиот град Каркасон во понеделникот изутрина. Подоцна тој упаднал во еден супермаркет во блискиот град Требеш, земајќи голем број заложници.

Човекот, исто така, е осомничен за убиство на возачот на автомобил во Каркасон и крадење на неговото возило, според извештаите во француските медиуми. Сопатникот на украденото возило е во болница во критична состојба.

Комбинираната бројка на загинати во престрелките во Каркасон и во заложничката ситуација во Требеш се искачи на три.

Францускиот премиер Едуард Филип изјави дека најмалку еден полицаец бил повреден како резултат на нападот. “Службата за противтероризам го презеде случајот; сите информации што ги имаме нè водат да мислиме дека ова ќе биде терористички чин “, изјави премиерот за новинарите.

Филип, исто така, го потврди инцидентот во Каркасон, каде што четири полицајци беа нападнати со огнено оружје. “Еден од нив беше повреден, но не е во опасност по живот”, рече тој.

Портпаролот на француското Министерство за внатрешни работи одби да потврди дека две лица се загинати во заложничката ситуација во супермаркетот.

Според француските медиуми, сторителот бил познат на разузнавачките служби – особено Генералната дирекција за внатрешна безбедност.

Киднаперот побара ослободување на Салах Абдеслам, единствениот преживеан терористички осомничен зад нападите во Париз. Абдеслам во моментов е во затвор во очекување на судење поради неговата наводна вмешаност во терористичките напади во Париз во 2015 година.

Според весникот Ле Фигаро, 45-годишен потполковник се заменил во замена за еден од заложниците во супермаркет.

Latest News

Вака се намалува администрацијата: За три години за 300 проценти е зголемена бројката на партиски привремени вработувања

Јавна тајна е дека најголемиот дел од ветувањата на власта се однесуваат на вработувања во администрацијата, па последните податоци...

Кapантин во три градови во Црна Гора

Од понеделник 28 септември, до 12 октомври, поради порастот на случаите со кopoна вируc во Никшиќ, Беране и Андриевиќи, три црногорски градови, на граѓаните...

Пpонајдена црната кутија од пaднaтиот авион во Украина

По падот на вoeн авион во Украина со десетици зaгинaти, пронајдена е црната кутија. Вoeни експерти го истражуваат и местото на нeсреќата за да...

Утре е тежок празник и строг пост

Утре е празникот на Воздвижение на чесниот kрст, во народот познат како Крстовден, кој се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој...

СЗО изнece нajцpнo кopoнa-пpeдвидyвaњe дoceгa: Ќе имa 2 милиoни жpтви

Мерките за сузбивање на пандемијата мора да се усогласат во целиот свет. Бројот на починати од коронавирус во светот би можел да достигне два милиони...

More Articles Like This